Mateřská nenavazuje bezprostředně na skončenou rodičovskou

Otázka

Dobrý den,

když nastupuji na mateřskou 14. 4. 2021, a rodičovskou mi tedy ukončila paní z pracáku k poslednímu datu v měsíci 31. 3. 2021, ukončila rodičovský příspěvek.

Co těch 14 dní, když nejsem nikde psaná, kdo platí nějaké zdravotní nebo sociální?

Musím já někde něco řešit? Nebo se někam zapsat?

Vyřešeno
, , Martina 4 měsíci 1 Odpověď 24 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Bc. Eva Koutná
    0

    K 31. 3. 2021, vám byl ukončen rodičovský příspěvek. Je ale otázka, jak to máte s rodičovskou dovolenou (rodičovský příspěvek od Úřadu práce, je něco jiného než rodičovská dovolená, kterou vám poskytuje zaměstnavatel)?

    Pokud jste stále zaměstnána, a nyní čerpáte rodičovskou dovolenou, která vám zatím neskončila, tak nemusíte vůbec nic řešit. Po dobu rodičovské dovolené, je za vás plátcem zdravotního pojištění stát.

    Sociální pojištění, za vás sice nikdo neplatí, ale doba na rodičovské dovolené (obecně doba péče o dítě, až případně do jeho 4 roků), se vám započítává pro důchod, jako náhradní doba důchodového pojištění.

    Pokud vaše zaměstnání skončilo už někdy dříve (před nebo v průběhu předchozí mateřské/rodičovské), a vy jste nyní nezaměstnaná, pak jsou dvě možnosti.

    Můžete se na těch 14 dní zaevidovat, jako uchazeč o zaměstnání, na Úřadu práce. Nebo to nemusíte vůbec řešit.

    Placení zdravotního pojištění je sice ze zákona povinné. Povinnost zaplatit si sama zdravotní pojištění, ale máte až ve chvíli, kdy za vás po celý měsíc, nezaplatí zdravotní pojištění nikdo jiný (stát, zaměstnavatel, atd.).

    Viz paragraf 5, odstavec c, zákon o veřejném zdravotním pojištění (zákon číslo 48/1997 Sb.):

    § 5

    Pojištěnec je plátcem pojistného, pokud

    c) má na území České republiky trvalý pobyt, avšak není uveden pod předchozími písmeny a není za něj plátcem pojistného stát, pokud uvedené skutečnosti trvají po celý kalendářní měsíc,

    Pokud tam máte jen 14 dní, a zbytek měsíce za vás opět bude platit zdravotní pojištění stát (mateřská/rodičovská), pak to není potřeba řešit.

    Pro sociální pojištění platí to, co již bylo uvedeno výše. Sociální pojištění si jednak nemusíte platit povinně (tak jako zdravotní). A doba péče o dítě, se vám započítává, jako náhradní doba důchodového pojištění.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď