Jaké jsou podmínky pro nárok na mateřskou u OSVČ?

Otázka

Dobrý den, 3 roky podnikám jako kadeřnice na ŽL (OSVČ). Poslední rok teda moc nepodnikám, to musím mít většinu doby zavřeno, a čerpám kompenzace od státu.

Zajímalo by mě, jak je to s nárokem na mateřskou, pokud bych se nyní rozhodla otěhotnět. S přítelem se už nějakou dobu bavíme o založení rodiny, a mě by zajímalo co a jak?

Momentálně si platím jen minimální zálohy a nemocenské si neplatím. Pokud bych si od dubna začala platit nemocenské pojištění a řekněme hned v dubnu otěhotněla, budu mít nárok na mateřskou?

A kdybych v průběhu těhotenství musela jít na rizikové, dostávala bych nějakou nemocenskou?

Děkuji za odpověď!

Vyřešeno
, , Michaela B. 3 roky 1 Odpověď 295 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Mezi základní podmínky, pro nárok na mateřskou (peněžitou pomoc v mateřství), patří především minimální doba účasti na nemocenském pojištění. A to minimálně 270 kalendářních dní, za poslední dva roky před začátkem PPM. U OSVČ pak z toho musí být nejméně 180 dní účasti na nemocenském pojištění v posledním roce, před začátkem PPM.

  Jako OSVČ se můžete přihlásit k placení dobrovolného nemocenského pojištění v podstatě kdykoliv, nejdříve ale ke dni, kdy bude podána přihláška (tj. nelze provést zpětně).

  Podmínka minimální doby účasti na nemocenském pojištění, musí být splněna nejpozději v den nástupu na PPM. A to je nejpozději na začátku 6 týdne, před očekávaným termínem porodu.

  Průměrná délka těhotenství je udávána na 267 dní (od početí) nebo také 280 dní od začátku poslední menstruace před porodem. Nástup na PPM je nejpozději 42 dní před porodem. Tj. cca v 225 den těhotenství (od data početí) nebo v 238 den těhotenství (od běžně používaného začátku těhotenství).

  Aby vám to s placením nemocenského pojištění vycházelo, tak je potřeba nejprve podat přihlášku k nemocenskému pojištění, pak cca měsíc nebo dva počkat a až pak se snažit otěhotnět.

  Pokud bychom to brali striktně matematicky, tak je potřeba se nemocenskému pojištění přihlásit 45 dní před termínem početí. Vzhledem k tomu, že se ale nejedná o matematiku, ale o biologii, tak bych raději počítala s dvouměsíční rezervou. Pak alespoň nemusíte řešit, zda vám to vychází na den přesně nebo ne.

  Pokud si jako OSVČ začnete platit nemocenské pojištění, pak můžete mít nárok i na nemocenské dávky během rizikového těhotenství. U OSVČ je podmínkou pro nárok na nemocenskou, aby účast na nemocenském pojištění trvala alespoň 3 měsíce před tím, než je zahájena pracovní neschopnost.

  Čím dříve se k dobrovolnému nemocenskému pojištění přihlásíte, tím dříve budete mít nárok na nemocenskou.

  Pokud plánujete mateřskou, pak je určitě dobré, abyste na nemocenské pojištění platila co nejvyšší částku. Minimální měsíční částka, je v roce 2021 ve výši 147 Kč měsíčně.

  Pokud si platíte minimální zálohu na sociální pojištění (což je ve 2021 částka 2588 Kč měsíčně), tak si můžete platit nemocenské až 215 Kč měsíčně (vyšší pak jen v případě, že byste měla vyšší vyměřovací základ, a platila i vyšší zálohy na pojištění).

  Jak nemocenské dávky, tak i mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), která se vám pak vypočítá na základě takto zaplaceného nemocenského pojištění, ale nebude příliš vysoká.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď