Mohu o porodné požádat i zpětně?

Otázka

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, 12. 2. 2020 jsem porodila, a jelikož jsem do teď měla hodně běhání po doktorech a i v těhotenství, tak jsem si nestihla dát žádost o porodné.

Tak mě zajímá, jestli budu mít nějaké problémy, když si o to zažádám teď po 2 měsících od porodu?

Děkuji za odpověď

Vyřešeno
Káťa 8 měsíci 1 Odpověď 49 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Ing. Roman Liška
    0

    Nemusíte mít vůbec žádné obavy. Tím, že si půjdete o porodné požádat až po dvou měsících po narození dítěte, jste určitě nic „nepropásla“. Na sociální dávku porodné je nárok až do doby, kdy má vaše dítě 1 rok.

    Takže je celkem jedno, jestli si o něj jdete požádat ihned po narození dítěte, nebo za dva měsíce, nebo třeba za deset měsíců. Pokud je žádost podána do 1 roku věku dítěte, tak je to v pořádku.

    Viz paragraf 54, Zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb.:

    § 54

    (3) Nárok na dávku uvedenou v § 2 písm. a) bodu 3, § 2 písm. b) bodu 2 zaniká, nebyl-li uplatněn do jednoho roku 

    a) ode dne narození dítěte, jde-li o porodné podle § 44,

    Současně ale platí, že i když budete žádat zpětně, tak je rozhodující stav v době narození dítěte.

    Jedná se o to, že u porodného je rozhodující příjem (vás, popř. vás + otce dítěte) v posledním kalendářním čtvrtletí před narozením dítěte.

    Vzhledem k tomu že se vám dítě narodilo 12. 2. 2020, tak se bude posuzovat příjem za 4 kalendářní čtvrtletí 2019, tedy za měsíce říjen, listopad a prosinec 2019.

    Zde je už jedno jestli o porodné žádáte ihned po narození dítěte nebo zpětně. Vždy se posuzuje příjem za stejné období.

    Na porodné máte nárok, pokud příjem (vás + otce dítěte) v daném období nepřevyšoval 2,7 násobek dítěte. Pokud se jedná o vaše první dítě, tak je případně nárok na porodné ve výši 13000 Kč. Pokud by se jednalo už o vaše druhé dítě, tak je porodné ve výši 10000 Kč.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď