Výše PPM na třetí dítě při nové smlouvě u stejného zaměstnavatele

Otázka

Dobrý den, mám dvě děti (rn. 4/2016 a 2/2018) a nyní jsem ještě na RD.

Pobírala jsem PPM u prvního dítěte, následně se mi stejné PPM spočítalo i u druhého dítěte. Zaměstnání jsem měla na dobu určitou, které skončilo 12/2018.

Nyní (1/2020) jsem se nechala zaměstnat u stejného zaměstnavatele na stejné pozici, ale na částečný úvazek, tedy mám novou smlouvu.

Chceme se nyní pokoušet také o další miminko, chci se tedy zeptat, jestli se mi nová PPM bude vypočítávat pouze z toho současného částečného úvazku nebo se bude brát i to z toho předchozího období (tedy PPM spočítané na první dítě), když se jedná o stejného zaměstnavatele.

Děkuji

Vyřešeno
Bára U. 4 roky 1 Odpověď 388 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Dobrý den,

  Máte pravdu v tom, že pokud žena čeká druhé dítě (do 4 roků věku toho prvního) a pracuje ve stejném zaměstnání, jako před mateřskou dovolenou s prvním dítětem, pak by se při výpočtu výše PPM mělo zohlednit to, jaký byl její příjem před narozením prvního dítěte.

  To vyplývá ze zákona o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

  § 19

  (3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

  Pokud ale vaše zaměstnání, na základě kterého jste čerpala PPM na první a druhé dítě zaniklo (pracovní poměr na dobu určitou), pak by se PPM na třetí dítě již měla odvíjet od vašeho aktuálního zaměstnání.

  To, že i nadále pracujete pro stejného zaměstnavatele, dle mého názoru nehraje roli. Podstatné bude zřejmě to, že původní smlouva již skončila a vy nyní pracujete na novou smlouvu.

  V tomto případě vám ale doporučuji obrátit se přímo na ČSSZ (http://www.cssz.cz) a ověřit si to, jak to přesně bude.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď