Budu mít nárok na příspěvek na bydlení? , Jaké jsou podmínky pro nárok na přídavek na bydlení? , Jaké osoby se posuzují u příspěvku na bydlení? , Kdy se vyplácí příspěvek na bydlení? , Kolik je příspěvek na bydlení 2024? , Kolik je sociálka na bydlení? , Příspěvek na bydlení 2024 , Příspěvek na bydlení a trvalé bydliště , Příspěvek na bydlení pro studenta , Sociální dávky na bydlení
Příspěvek na bydlení – byt vlastní rodiče
Otázka
Dobrý den, je mi 21 let, nemám práci a nejsem hlášený na ÚP. Zdravotní pojištění si hradím sám.
Bydlím sám v bytě, kde mám nájemní smlouvu a trvalé bydliště jako jediný. Byt vlastní rodiče. Budu mít nárok na příspěvek na bydlení?
Děkuji
Vyřešeno
Bydlení, Příspěvek na bydlení, Sociální dávky, Úřad práce
4 roky
1 Odpověď
715 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
To, zda případně budete mít nárok na příspěvek na bydlení, bude záviset na několika různých faktorech.
U příspěvku na bydlení záleží na tom, zda se jedná o byt v osobním vlastnictví, družstevní byt, nebo jestli byt užíváte na základě nájemní smlouvy.
V případě, že byt užíváte na základě nájemní smlouvy, jak píšete v dotazu, byste nárok mít mohl (pokud budou splněny i další podmínky). To, že majitelem bytu jsou vaši rodiče, by nemělo bránit nároku na tuto sociální dávku.
U příspěvku na bydlení se posuzuje výše nákladů na bydlení. Vždy jednou za 3 měsíce je nutné na Úřadu práce doložit skutečně zaplacené náklady. A to jak samotný nájem (nájemné), tak i další platby (za vodu, elektřinu, plyn, služby jako odvoz odpadu apod.).
Dále je na Úřadu práce nutné doložit příjmy, nebo vyplnit příslušný formulář o tom, že žadatel (nebo jiná společně posuzovaná osoba), nemá v rozhodném období (poslední 3 měsíce) žádný příjem.
Co se týká výše příspěvku na bydlení, tak tam dále záleží i na velikosti města (obce), ve kterém se byt nachází. Podle velikosti města (a počtu osob, které byt užívají), se odvíjí tzv. „normativní“ náklady na bydlení.
Příspěvek na bydlení se poskytuje maximálně do výše skutečně zaplacených nákladů na bydlení, pokud nejsou vyšší než normativní náklady na bydlení (jinak by to bylo maximálně do výše normativních nákladů).
To, zda případně máte nárok na příspěvek na bydlení a v jaké výši, si můžete spočítat třeba v této kalkulačce pro výpočet příspěvku na bydlení.
O příspěvek na bydlení si můžete požádat na Úřadu práce v místě vašeho bydliště. Jednotlivé formuláře, které je pro žádost potřeba vyplnit najdete zde.