Jak vyřídit změnu trvalého bydliště? , Jaké jsou podmínky pro nárok na přídavek na bydlení? , Jaké osoby se posuzují u příspěvku na bydlení? , Kdo má nárok na příspěvek na bydlení? , Kdy se vyplácí příspěvek na bydlení? , Příspěvek na bydlení 2024 , Příspěvek na bydlení a trvalé bydliště , Sociální dávky na bydlení , Trvalé bydliště a souhlas majitele bytu
Příspěvek na bydlení bez trvalého pobytu
Otázka
Dobrý den, mám nájemní smlouvu na byt, kde nejsem trvale hlášen (mám trvalé bydliště stále u rodičů) a společně se mnou tam bydlela a zůstala bydlet partnerka a dvě děti – řešeno dodatkem k nájemní smlouvě.
Partnerka i obě děti mají v bytě trvalé bydliště a bydlí tam nyní takhle ve třech. Já jsem bez práce a bydlím u rodičů, kde jsem i trvale hlášen a partnerka nejspíš přijde o práci letos na jaře.
Má partnerka za těchto podmínek, kdy je nájemní smlouva bohužel napsána na mě, možnost žádat o příspěvek na bydlení?
Předem díky moc za odpověď.
Vyřešeno
Příspěvek na bydlení, Sociální dávky
4 roky
1 Odpověď
703 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Abyste si mohli požádat o příspěvek na bydlení, pak musí být splněno několik podmínek. Tou první je to, že o příspěvek na bydlení může žádat majitel bytu (osobní nebo družstevní vlastnictví), nebo ten kdo má na daný byt/dům uzavřenu nájemní smlouvu.
Druhou, neméně důležitou podmínkou je pak to, že žadatel má v bytě trvalé bydliště.
Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb.,:
A nakonec pak záleží na tom, jak vysoké jsou doloženy náklady a příjmy za předcházející kalendářní čtvrtletí. Dokládají se vždy jednou za 3 měsíce. Aktuálně (květen 2020) by se dokládaly příjmy a náklady na bydlení za měsíce leden, únor a březen 2020. V červenci 2020 pak za měsíce duben, květen a červen 2020.
Ve vašem případě by tedy bylo potřeba nájemní smlouvu přespat na partnerku. Pak by ona splňovala obě podmínky (nájemní smlouva + trvalý pobyt). Nebo si vy musíte vyřídit změnu trvalého bydliště – pak byste obě podmínky splňoval vy.
U příspěvku na bydlení se pak dokládají příjmy všech osob, které v bytě bydlí (sdílí společnou domácnost).
Viz zákon o státní sociální podpoře, zákon číslo 117/1995 Sb., paragraf 7:
Výše příspěvku na bydlení se odvíjí do toho, jaké jsou doloženy náklady. Sem spadá zaplacené nájemné, platby za vodu, elektřinu, plyn apod.
Dokládají se skutečně zaplacené náklady – zaplacené složenky, výpis z účtu apod. Pokud byste v nájemní smlouvě měl uvedenou jen obecnou položku „služby“, pak musíte majitele účtu požádat, aby vám jednotlivé položky rozepsal.
Dále pak záleží na tom, jak vysoké doložíte příjmy, kolik osob bude v bytě bydlet a nakonec také na tom, o jak veliké město se jedná.