Jaké jsou podmínky pro nárok na přídavek na bydlení? , Jaké osoby se posuzují u příspěvku na bydlení? , Kdo má nárok na příspěvek na bydlení? , Kolik je příspěvek na bydlení 2024? , Příspěvek na bydlení 2024 , Příspěvek na bydlení a trvalé bydliště , Sociální dávky na bydlení , Sociální dávky pro matku samoživitelku
Příspěvek na bydlení a osoba, která nemá hlášeno trvalé bydliště
Otázka
Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o radu.
Jsem matka samoživitelka na rodičovské dovolené. Otec dcery neplatí výživné, a proto kromě rodičovského příspěvku pobírám příspěvek na bydlení a přídavek na dítě. Našla jsem si nového přítele, který se k nám nastěhoval, ale trvalé bydliště si k nám přihlásit nechce.
Přispívá mi finančně na jídlo a věci pro dítě, ale nájem platím já. Bude tato skutečnost zohledněna v příspěvku na bydlení tak, že bych musela dokládat také příjmy partnera?
Dočetla jsem se, že do okruhu společně posuzovaných osob patří ty osoby, které mají v bytě hlášeno trvalé bydliště, z čehož vyvozuji, že je příjmy nového partnera nezajímají.
Nerada bych se ale dopustila něčeho protiprávního.
Předem děkuji za odpověď.
Vyřešeno
Příspěvek na bydlení, Sociální dávky, Úřad práce
5 roky
1 Odpověď
594 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Máte pravdu v tom, že u sociální dávky příspěvek na bydlení se sleduje především to, kdo má v daném bytě trvalé bydliště. Je to tak, že není rozhodující, jestli dotyčná osoba v bytě skutečně žije/bydlí, ale rozhoduje pouze, že tam má vedený trvalý pobyt.
Jedná se zde o ustanovení zákona číslo 117/1995 Sb.,
Pokud tedy váš současný přítel nemá v bytě vedený trvalý pobyt, pak se v žádosti o příspěvek na bydlení neuvádí. Nefiguruje ani v počtu osob, na jehož základě se vypočítává výše příspěvku (čím více osob v bytě bydlí, tím je příspěvek vyšší) a současně ani nejsou zahrnovány jeho příjmy (čím nižší příjem, tím je větší šance na získání příspěvku).
Takže tím, že přítele v žádosti o příspěvek na bydlení neuvedete, nic nezkazíte. U této sociální dávky úřad „nezajímá“, kdo v bytě skutečně bydlí, ale zajímají je jen osoby s trvalým bydlištěm. Což může být někdy problém – pokud třeba máte pronajatý byt, ve kterém má trvalé bydliště majitel bytu, pak by teoreticky i on měl spadat mezi společně posuzované osoby, ale to už je něco jiného.
Pokud byste náhodnou někdy žádala o nějaké jiné sociální dávky – třeba dávky pomoci ve hmotné nouzi, jako je příspěvek na živobytí (životní minimum) nebo doplatek na bydlení, tak u nich je to již jiné, tam naopak nezáleží na tom, kde máte trvalé bydliště, ale posuzuje se skutečný stav. Společně posuzovány jsou všechny osoby, které společně sdílí domácnost a společně se podílejí na úhradě nákladů na živobytí.