Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na podporu? , Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2024 , Nárok na podporu po návratu ze zahraničí , Výpočet podpory na Úřadu práce , Výpočet podpory po skončení zaměstnání , Výpočet podpory po zkušební době , Výpověď ve zkušební době , Výpověď ze zaměstnání ve zkušební době , Z čeho se počítá podpora pro nezaměstnané , Z čeho se vypočítá nemocenská ve zkušební době?
Podpora v nezaměstnanosti – ukončení pracovního poměru ve zkušební době
Otázka
Dobrý den, v současném zaměstnání končím k poslednímu červnu, a 1. července nastupuji do dalšího.
Finanční podmínky jsou přibližně stejné, co se však stane, když z nového zaměstnání dostanu ve zkušební době třeba po 14 dnech výpověď?
Z čeho se potom počítá podpora v nezaměstnanosti?
Vyřešeno
Podpora v nezaměstnanosti, Úřad práce
4 roky
1 Odpověď
1205 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
V případě že je pracovní poměr ukončen ještě ve zkušební době, pak byste měl mít standardně nárok na podporu v nezaměstnanosti – tedy za předpokladu že je splněna podmínka minimální odpracované doby (resp. doba účasti na důchodovém pojištění) v rozsahu nejméně 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky.
V případě ukončení pracovního poměru ve zkušební době se také nejedná o výpověď. Během zkušební doby máte jak vy, tak i zaměstnavatel právo okamžitě ukončit pracovní poměr. Není zde výpovědní lhůta ani nárok na nějaké odstupné. S nárokem na podporu v nezaměstnanosti to ale v zásadě nesouvisí – resp. je zde pouze jedna věc.
Pokud ukončí pracovní poměr ve zkušební době zaměstnavatel, pak máte nárok na podporu v plné výši. Tj. první dva měsíc 65%, druhé dva měsíce 50% a zbytek doby 45%.
Výpočet výše podpory se provádí na základě čisté mzdy za předchozí kalendářní čtvrtletí.
Pokud v tomto období zaměstnanec neodpracoval minimálně 21 dní, pak není možné stanovit průměrný příjem a počítá se takzvaný pravděpodobný příjem.
Tedy zjednodušeně se spočítá, kolik byste si vydělal, pokud byste v rozhodném období odpracoval oněch 21 dní.
Výše podpory v nezaměstnanosti by se tedy měla odvíjet z příjmů v posledním zaměstnání. I když i zde mohou existovat výjimky.