Podpora v nezaměstnanosti při neprodloužení smlouvy v těhotenství

Otázka

Dobrý den, k 30. 4. 2020 mi končí pracovní smlouva, nejsem si jistá, zda mi ji prodlouží, když oznámím těhotenství.

Na mateřskou bych mít nárok měla i v případě neprodloužení (mám odpracovaný rok, v době nástupu na mateřskou budu v ochranné lhůtě 180 dní od ukončení smlouvy).

Zajímá mě, zda v případě neprodloužení smlouvy se musím hlásit na UP, budu mít nárok na dávky v nezaměstnanosti a budu mít pak stále nárok na mateřskou, kdybych je pobírala?

Přemýšlím, zda by pro mě bylo lepší být na UP, kdybych měla nárok na dávky i mateřskou, než být na nemocenské, kde bych byla omezená vycházkami.

Děkuji za odpověď.

Vyřešeno
, Zdeňka K. 4 roky 1 Odpověď 1274 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  Po skončení pracovního poměru na dobu určitou, pokud máte v posledních dvou letech odpracováno minimálně 12 kalendářních měsíců, budete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti.

  Pokud po skončení pracovního poměru do 3 pracovních dní zajdete na Úřad práce, bude vám výše podpory v nezaměstnanosti vypočítána z vaší průměrné čisté mzdy v prvním čtvrtletí 2020 (tedy z příjmu za leden 2020 – březen 2020). Na podporu pak máte nárok až po dobu 5 měsíců.

  Tím že se jedná o ukončení pracovního poměru na dobu určitou, tak byste měla mít nárok na 65% z průměrné mzdy za první dva měsíce, na 50% za druhé dva měsíce a na 45% za poslední měsíc.

  Pokud je u vás splněna podmínka minimální doby nemocenského pojištění (270 kalendářních dní za poslední dva roky) a to, že v době zahájení budete v ochranné lhůtě 180 dní, tak budete mít nárok na PPM. Ta začíná v době 6 – 8 týdnů před porodem.

  Takže po skončení pracovního poměru můžete být nezaměstnaná a dostávat podporu. V příslušné době si pak půjdete vyřídit PPM. Jakmile vám bude přiznána mateřská, tak půjdete na Úřad práce a tam ukončíte podporu v nezaměstnanosti (není možné dostávat podporu v nezaměstnanosti a mateřskou současně).

  Nebo můžete ještě před koncem zaměstnání, nebo nejpozději do 7 dní od skončení zaměstnání zahájit pracovní neschopnost. Pak budete mít nárok na nemocenské dávky. Ty byste opět dostávala do doby, než budete zahájena PPM, pak by vám přestaly být vypláceny.

  Takže je to na vás spočítejte si co je vyšší – jestli podpora nebo nemocenská a podle toho se rozhodněte, co se vám více vyplatí. Viz Výpočet podpory v nezaměstnanosti 2020 a Nemocenská kalkulačka 2020.

  Je také pravda, že u neschopenky budete omezena vycházkami. Při nezaměstnanosti na ÚP tam sice také musíte čas od času zajít, ale jinak vás nic neomezuje.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď