Jak dlouho můžu být na neschopence? , Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na podporu? , Jaká je minimální podpora v nezaměstnanosti 2024? , Jaké jsou podmínky pro nárok na podporu na ÚP , Kdo má nárok na podporu od Úřadu práce , Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2024 , Mám nárok na podporu po neschopence , Odstupné a podpora v nezaměstnanosti , Podpora v nezaměstnanosti po nemocenské , Výpočet podpory po nemocenské
Nárok na podporu v nezaměstnanosti po dlouhé nemoci
Otázka
Dobrý den,
potřeboval bych poradit ohledně podmínek a nároku na podporu v nezaměstnanosti. Minulý rok dne 31. 10. 2019 jsem dostal výpověď z pracovního poměru podle §52 písm. c) zákona č. 262/2006 Sb. z důvodu snížení stavu zaměstnanců s dvouměsíční výpovědní lhůtou a s nárokem na dvouměsíční odstupné. Avšak dne 30. 12. 2019 jsem nastoupil do pracovní neschopnosti, ve které se nacházím i v současné době.
Chtěl bych se zeptat, zda bych měl nárok na podporu v nezaměstnanosti i po ukončení pracovní neschopnosti (ještě nevím, zda přesáhne 12 měsíců) a zda výše podpory se bude počítat z posledního mého průměrného výdělku u tohoto zaměstnavatele či bude vycházet z průměrné mzdy v národním hospodářství?
Předem velice děkuji za radu.
Vyřešeno
Neschopenka, Podpora v nezaměstnanosti, Úřad práce
4 roky
1 Odpověď
1425 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Na podporu v nezaměstnanosti v nezaměstnanosti je nárok, i po delší pracovní neschopnosti.
V případě, že jste po skončení zaměstnání v pracovní neschopnosti, pak po skončení neschopenky budete mít určitě nárok na podporu v nezaměstnanosti.
Nárok na podporu pro nezaměstnané vzniká v případě, že splňujete především podmínku „minimální doby v zaměstnání“. Což je minimálně 12 měsíců za poslední 2 roky.
Nemusí se ale jednat jen o dobu v zaměstnání v pravém slova smyslu. Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je podstatná doba účasti na důchodovém pojištění.
Účast na důchodovém pojištění vzniká během zaměstnání (placením sociálního pojištění), nebo během podnikání (OSVČ si také platí důchodové pojištění).
Jako účast na důchodovém pojištění se ale započítávají i jiné činnosti – náhradní doby zaměstnání. Jedná se například o dobu na rodičovské dovolené nebo právě o neschopenku.
Viz paragraf 41, zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb.:
Takže i když budete delší dobu po skončení zaměstnání na neschopence, nárok na podporu v nezaměstnanosti tím nebude nijak omezen.
Jiné to ale už bude s výpočtem výše podpory v nezaměstnanosti.
Pokud by vám měl nárok na podporu v nezaměstnanosti vzniknout tím, že bude započítána tato náhradní doba důchodového pojištění (doba na nemocenské), pak se podpora v nezaměstnanosti nebude počítat na základě vaší výplaty v předchozím zaměstnání, ale vycházelo by se z průměrné mzdy v ČR.
A taková podpora je pak poměrně hodně nízká. Za první dva měsíce je to cca 5000 Kč, za další dva měsíce cca 4000 Kč a následně ještě o něco méně (v roce 2021 to pak může být o pár desítek korun více).
Viz paragraf 51, zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb.:
Pro rok 2020 se pro výpočet této podpory používá částka cca 33 429 Kč. Pro rok 2021 bude stanovena nová částka (pravděpodobně o něco málo vyšší).