Jaké jsou podmínky pro nárok na podporu na ÚP , Kdo má nárok na odstupné , Nárok na odstupné při výpovědi , Nárok na podporu u práce na DPČ , Odstupné a práce na DPČ , Podpora po skončení práce na dobu určitou , Pracovní poměr na dobu určitou a nárok na odstupné , Výpočet podpory po skončení zaměstnání
Mám nárok na odstupné při práci na dohodu DPČ?
Otázka
Dobrý den, už skoro tři roky pracuji pro stejného zaměstnavatele na dohodu DPČ. Nyní mi zaměstnavatel oznámil, že mi smlouvu už neprodlouží (podepisujeme ji vždy na rok, a zatím pokaždé zaměstnavatel hodně stál o to, abych si ji prodloužila).
Zajímalo by mě, na co mám nárok, když dostanu výpověď z DPČ? Mám nárok na odstupné? Pracuji tam už dost dlouho, takže myslím, že bych snad mohla něco dostat?
A jak to bude s podporu v nezaměstnanosti? Na tu budu mít taky nárok?
Děkuji za radu
Vyřešeno
Podpora v nezaměstnanosti, Práce na dobu určitou, Práce na dohodu DPČ, Pracovní právo
4 roky
1 Odpověď
1992 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Nárok na odstupné je upraven v zákoníku práce. Konkrétně se jedná o zákon číslo 262/2006 Sb., paragraf 67 a 68.
Na odstupné mají podle tohoto zákon pouze zaměstnanci, kteří pracují na hlavní pracovní poměr. Při práci na dohodu (ať už se jedná o DPČ nebo DPP) nárok na odstupné není – viz paragraf 77, zákoník práce:
U DPČ (dohody o pracovní činnosti), tedy nárok na odstupné nikdy nevzniká. A je jedno, co je důvodem pro ukončení pracovního poměru.
Nehledě na to, že píšete, že máte uzavřenou dohodu na dobu určitou. Pokud je pracovní poměr ukončen uplynutím doby sjednané ve smlouvě na dobu určitou, tak nevzniká nárok na odstupné ani zaměstnancům, kteří pracují na HPP. Na odstupné je nárok jen při výpovědi.
Pro vás ale každopádně platí, že u DPČ není na zákonné odstupné nárok nikdy.
Co se týká nároku na podporu v nezaměstnanosti, tak na tu byste nárok mít mohla. V případě, že máte u DPČ sjednán měsíční příjem vyšší než 3000 Kč, pak má zaměstnavatel povinnost za vás odvádět sociální pojištění. Díky tomu se vám pak doba práce na DPČ započítává pro nárok na podporu v nezaměstnanosti.
U podpory musíte mít splněno minimálně 12 měsíců v zaměstnání za poslední dva roky. Podle toho co píšete, byste tedy na podporu mohla mít nárok.