Konec rodičovské během těhotenství, co dělat do porodu?

Otázka

Dobrý den, mám dotaz, týká se dcery.

Pracovala na dobu určitou. Nástup na první mateřskou dubnu 2017, konec smlouvy na dobu určitou 30. 6. 2017, narození syna 19. 6. 2017. Nyní jí má končit rodičovská dovolená v květnu 2020, předpokládaný nástup na druhou mateřskou je 4.9. – 18. 9. 2020.

Jak má postupovat, zda se přihlásit na úřad práce a bude mít nárok na mateřskou.

Předem moc děkuji za odpověď.

Vyřešeno
, , Lucie Ž. 4 roky 1 Odpověď 319 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Po skončení rodičovské, resp. po tom, co bude vaší dceři ukončeno vyplácení rodičovského příspěvku, by si měla zajít na Úřad práce. A to hned ze dvou důvodů. Jednak bude mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, a jednak za ni po dobu, kdy je vedená v evidenci Úřadu práce, platí stát zdravotní pojištění.

  S nárokem na podporu je to tak, že i když byla vaše dcera v posledních letech nezaměstnaná (pracovní poměr zanikl již ve 2017), přesto má nárok na podporu v nezaměstnanosti. U ní je sice podmínka minimální „odpracované doby“ 12 kalendářních měsíců za poslední dva roky.

  Současně ale platí, že u žen po rodičovské se jim doba, kdy byli na rodičovské dovolené a/nebo dostávali rodičovský příspěvek, započítává jako tzv. náhradní doba důchodového pojištění. Tudíž ženy po rodičovské splňují podmínky pro nárok na podporu, i když v posledních letech fakticky nikde nepracovali.

  Bohužel ale podpora po skončení rodičovské je hodně nízká. Tím, že zde není v příslušném období žádný příjem, ze kterého by se dala podpora spočítat (z rodičovského příspěvku se podpora počítat nedá), tak se výpočet výše podpory v nezaměstnanosti odvíjí od průměrné mzdy v ČR.

  Ta je pro rok 2020 stanovena na 33 429 Kč. A vaše dcera by dostávala jako podporu po rodičovské za první dva měsíce 15% z průměrné mzdy v ČR (5014 Kč), za další dva měsíce by to bylo 12% a zbytek doby 11%.

  Na mateřskou na druhé dítě (resp. na peněžitou pomoc v mateřství) vaše dcera nárok mít nebude. Aby měla nárok, musela by nyní, po skončení rodičovské pracovat v nějakém zaměstnání nejméně po dobu 270 kalendářních dní, což už v každém případě nestihne, ani kdyby ještě dnes nastoupila do zaměstnání.

  Bude mít nárok až na rodičovský příspěvek k datu narození druhého dítěte. U něj si pak může zvolit výši měsíční platby až do 10 000 Kč měsíčně. Na vyšší měsíční částku by byl nárok, pokud by byl v žádosti o RP doložen dostatečně vysoký příjem otce dítěte.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď