Kolik je PPM – z rodičovské rovnou na mateřskou s druhým dítětem

Otázka

Dobrý den, jsem na rodičovské dovolené a nyní jsem zjistila, že jsem podruhé těhotná.

Časově mi to vychází tak, že bych z rodičovské přešla rovnou na mateřskou s druhým dítětem.

Bude se mi druhá PPM nějak krátit, když jsem si mezi mateřskou a rodičovskou vybírala zbylou dovolenou u zaměstnavatele v rozsahu 32 dní tzn., že by se výše PMM vypočítávala i z těchto dní?

Smlouvu mám na dobu neurčitou. Děkuji za odpověď.

Vyřešeno
Martina B. 11 měsíci 1 Odpověď 142 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Bc. Eva Koutná
    0

    I když to v dotazu není uvedeno, předpokládám, že k zahájení PPM na druhé dítě by u vás došlo do věku 4 roky toho prvního. A současně jste zatím stále zaměstnána u stejného zaměstnavatele, u kterého jste pracovala i před zahájením první mateřské dovolené.

    Při výpočtu výše PPM (peněžité pomoci v mateřství) se standardně vychází z denního vyměřovacího základu vypočítaného z posledních 12 kalendářních měsíců před měsícem, ve kterém je zahájena PPM. Pokud v posledních 12 měsících nemáte „odpracováno“ alespoň 7 dní, pak se postupuje dále do minulosti.

    Současně ale platí, že i kdybyste například po skončení rodičovské dovolené nějakou dobu pracovala pro stejného zaměstnavatele (nebo i během rodičovské dovolené) a měla zde nižší příjem, tak by to na výslednou výši PPM nemělo negativní vliv.

    U PPM na druhé dítě, pokud je zahájena do 4 roků toho prvního, a pokud pracujete stále pro stejného zaměstnavatele, totiž platí určitá výjimka.
    Pokud by vyměřovací základ z příjmů během nebo po skončení rodičovské byl nižší než ten, ze kterého se vycházelo u první PPM, tak se „automaticky“ použije ten vyšší – viz zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb., paragraf 19:

    (3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

    Ve vašem případě tedy, pokud bude vycházet denní vyměřovací základ zjištěný před zahájením PPM na druhé dítě, z jakéhokoliv důvodu nižší než ten který jste měla před zahájením PPM a první dítě, pak se použije stejný jako u prvního dítěte.

    Není tedy žádný důvod k obavám, že by se vaše PPM nějak krátila nebo byla nižší.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď