Délka neschopenky pro důchodce , Jak dlouho můžu být na neschopence? , Jak se počítá nemocenská za prvních 14 dní , Jak se počítá nemocenská? , Jaká je maximální délka neschopenky? , Kolik je za neschopenku v roce 2024 , Kolik je životní minimum pro důchodce? , Mám nárok na podporu po neschopence , Náhrada mzdy za nemoc 2024 , Opakovaná neschopenka - jak se počítá? , Pracující důchodce a nemocenská , Sociální dávky pro důchodce
Délka nemocenské u pracujícího důchodce
Otázka
Dobrý den.
Jsem důchodkyně, pobírám důchod a jsem stále zaměstnána, jako zaměstnanec na pracovní smlouvu.
Na jakou dobu nemocenské mám nárok. Taky jen těch 70 dnů? Mám smlouvu na dobu neurčitou.
Děkuji za odpověď.
Vyřešeno
Nemocenská, Nemocenské dávky
4 roky
1 Odpověď
3524 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
V případě pracovní neschopnosti máte nárok na náhradu mzdy od zaměstnavatele (prvních 14 dní) a dále na nemocenské dávky od 15 dne (platí stát, resp. ČSSZ).
Na náhradu mzdy má nárok každý zaměstnanec, během pracovní neschopnosti. Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel a je ve výši 60% z redukovaného průměrného hodinového výdělku (z hrubé mzdy). Náhrada mzdy od zaměstnavatele je vyplácena pouze za skutečně neodpracované směny (hodiny).
Pokud je pracovní neschopnost delší než 14 dní, pak vzniká nárok na nemocenské dávky. Na ty je nárok od 15 dne a jsou následně vypláceny za každý kalendářní den, včetně víkendů (sobot i nedělí), nebo státních svátků. Výše nemocenských dávek je 60% z redukovaného denního vyměřovacího základu (z hrubé mzdy).
Pokud je v pracovní neschopnosti pracující důchodce, tak ten má v jednom kalendářním roce nárok pouze na 70 kalendářních dní, kdy dostává nemocenské dávky.
Nedá se tedy mluvit přímo o tom, že maximální délka nemocenské pro pracujícího důchodce by byla 70 dní. Prvních 14 dní máte náhradu mzdy od zaměstnavatele a ta se do těchto 70 dnů nepočítá.
Současně ale platí, že do těchto 70 dní se započítávají všechny pracovní neschopnosti v průběhu roku.
Celkový součet doby, po kterou dostáváte nemocenské dávky, může být za jeden kalendářní rok 70 dní.
Pokud jste tedy byla již v druhé pracovní neschopnosti v průběhu jednoho roku, a část z těch 70 dní, jste vyčerpala už během předchozí pracovní neschopnosti, pak máte nárok jen na kratší dobu výplaty nemocenské, než 70 dní.
Dále také platí, že starobní důchodce má na nemocenské dávky nárok pouze po dobu trvání pracovního poměru.
Zatímco běžný zaměstnanec může dostávat nemocenské dávky až po dobu 380 dní, nebo i po skončení pracovního poměru, u pracujícího důchodce je to jinak. Ten je může mít jen během trvání pracovního poměru.
Viz paragraf 28, zákon o nemocenském pojištění: