Budu mít nárok na druhou mateřskou?

Otázka

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda budu mít podruhé nárok na mateřskou? Nyní pobírám rodičovský příspěvek na první dítě, které se narodilo v listopadu 2017, poslední dávka mi má být vyplacena v říjnu 2020. Stále jsem vedená jako zaměstnanec na dobu neurčitou.

Zajímá mě jak to je, jestli když bych porodila druhé dítě do třetích narozenin prvního dítěte, tak bych nárok na mateřskou měla a kdyby dýl, tak už ne?

Když bych například měla rodit až v prosinci nebo v lednu a do zaměstnání bych se už na nějaký ten měsíc nevracela?

V práci už by tím pádem neměli povinnost mi držet místo, takže bych o mateřskou přišla?

Děkuji s pozdravem

Vyřešeno
, Eva E. 4 roky 1 Odpověď 383 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Není, až tak podstatné kdy vám naposledy bude vyplacen rodičovský příspěvek, jako spíše to, do kdy máte sjednánu/nahlášenu rodičovskou dovolenou. Pravděpodobně to bude do 3 let věku dítěte, tedy do listopadu 2020.

  Následně byste se měla vrátit do zaměstnání. Zde pak můžete případně požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna, nebo začít pracovat. Nebo by mohl pracovní poměr ukončen – ze strany zaměstnavatele nebo i z vaší strany.

  Co se týká nároku na mateřskou na druhé dítě, tak zde bude záležet na tom, kdy by se mělo dítě narodit. Není ani tak podstatné, aby se dítě narodilo přesně do 3 roku prvního dítěte.

  Pokud by termín porodu vycházel do cca ledna 2021, pak byste z rodičovské rovnou nastupovala na mateřskou na druhé dítě. Zahájení mateřské je v době 6 – 8 týdnů před porodem – konkrétní termín si volíte sama po dohodě s lékařem.

  Takže pokud by se mělo dítě narodit třeba v prosinci a vy měla rodičovskou dovolenou do půlky listopadu nebo do konce listopadu, pak byste ještě před skončením rodičovské zahájila mateřskou na druhé dítě.

  Pokud by se vám dítě mělo ale narodit až někdy později v průběhu roku 2021, pak byste měla po skončení rodičovské nastoupit zpět do zaměstnání. Nebo byste případně mohla být na neplaceném volnu.

  Nebo pokud byste už byla těhotná, tak byste po skončení rodičovské mohla být v pracovní neschopnosti z důvodu rizikového těhotenství.

  Těch „co by – kdyby“ je opravdu hodně. Dají se jen obtížně popsat všechny možné situace, které by mohly nastat.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď