Kdy je nárok na rizikové těhotenství? , Může zaměstnavatel propustit těhotnou ženu? , Na co má nárok těhotná žena? , Nárok na nemocenskou po skončení zaměstnání , Nárok na neschopenku po skončení zaměstnání , Nárok na PPM po skončení zaměstnání , Nemocenská ve zkušební době , Těhotenství ve výpovědní době , Těhotenství ve zkušební době , Výpověď ve zkušební době , Výpověď ze zaměstnání ve zkušební době , Zákaz výpovědi pro těhotnou ženu
Výpověď ve zkušební době z důvodu neschopenky?
Otázka
Dobrý den, jsem v novém zaměstnání ve zkušební době, ale musela jsem jít na neschopenku, protože jsem těhotná a moje doktorka mě poslala na rizikové těhotenství.
V práci ví jen to, že jsem na neschopence, těhotenství jsem tam zatím nehlásila.
Zajímalo by mě, jak je to s výpovědí ve zkušební době, během neschopenky. Může mě zaměstnavatel propustit? A co když mu oznámím, že jsem těhotná, změnilo by to něco?
Předem děkuji za radu
Vyřešeno
Pracovní právo, Výpověď ze zaměstnání
3 roky
1 Odpověď
525 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Ve zkušební době, se zpravidla nejedná o výpověď, ale o zrušení pracovního poměru ve zkušební době. Jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec mají možnost během zkušební doby, ukončit pracovní poměr v podstatě kdykoliv, bez nutnosti udávat nějaký důvodů, bez výpovědní lhůty.
K ukončení zaměstnání ve zkušební době, postačuje písemné vyrozumění (ze strany zaměstnance/zaměstnavatele) a pracovní poměr může skončit ihned (dnem doručení).
Je zde pouze jedna výjimka, a to je situace, kdy je zaměstnanec v pracovní neschopnosti. Pokud jste na neschopence, tak s vámi nesmí zaměstnavatel zrušit pracovní poměr ve zkušební době, během prvních 14 dní vaší pracovní neschopnosti.
Prvních 14 dní neschopenky, je to totiž vyplácena náhrada mzdy za nemoc od zaměstnavatele. Výše uvedené omezení, je tedy z toho důvodu, aby se zaměstnavatel nemohl jednoduše vyhnout povinnosti, platit vám náhradu mzdy, během prvních 14 dní pracovní neschopnosti.
Viz zákoník práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), paragraf 66, odstavec 1:
Po uplynutí prvních 14 dní neschopenky, už ale může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr kdykoliv.
Co se týká vašeho těhotenství, tak pokud byste již nebyla ve zkušební době, tak by vám zaměstnavatel nesměl dát výpověď. Pro těhotné ženy stanovuje zákoník práce ochranu, v podobě zákazu výpovědi.
Ve zkušební době je to ale jiné. Během zkušební doby, tato ochrana tak úplně neplatí. Zaměstnavatel nemusí udávat žádné důvody, proč se rozhodl ukončit pracovní poměr ve zkušební době.
I pro ukončení pracovního poměru ve zkušební době ale platí, že nesmí být diskriminační.
Pokud by s vámi zaměstnavatel skončil pracovní poměr ve zkušební době, jen z důvodu vašeho těhotenství, pak by se taktové ukončení zaměstnání dalo úspěšně napadnout u soudu – viz například zde.
Pokud ale zaměstnavatel ani neví, že jste těhotná, ví, že jste jen na neschopence, pak by ukončení pracovního poměru zřejmě nebylo právně napadnutelné.
Ani to, že zaměstnavateli nahlásíte těhotenství, by ale neznamenalo, že by s vámi nemohl ukončit pracovní poměr ve zkušební době. Zaměstnavatel může mít i jiné důvody, pro ukončení pracovního poměru.
Pouze v případě, že by se dalo prokázat, že jediným důvodem pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době, je vaše těhotenství, tak by se to pak dalo napadnout u soudu.
Když to shrnu – pokud jste nyní na neschopence, zaměstnavatel s vámi může ukončit pracovní poměr po uplynutí prvních 14 dní neschopenky. To že zaměstnavateli nahlásíte své těhotenství, vám ve výsledku nezajistí žádnou zvláštní ochranu (musela byste být schopná doložit, že důvodem pro ukončení zaměstnání, bylo vaše těhotenství a řešit to u soudu).