Délka podpory pro nezaměstnané , Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na podporu? , Jaké jsou podmínky pro nárok na podporu na ÚP , Kolik je podpora od Úřadu práce 2024 , Mám nárok na podporu po neschopence , Odstupné a podpora v nezaměstnanosti , Podpora po skončení zaměstnání 2024 , Podpora v nezaměstnanosti po nemocenské , Výpočet podpory po nemocenské , Z čeho se počítá podpora pro nezaměstnané
Kolik je podpora v nezaměstnanosti po nemocenské?
Otázka
Dobrý den,
Prosím, byla jsem půl roku na nemocenské. Nyní jsem se vrátila do práce, pracuji měsíc a pracovní poměr mi asi bude ukončen.
Když půjdu po tomto měsíci na Úřad práce, z čeho se mi bude vypočítávat dávka v nezaměstnanosti.
Děkuji mnohokrát
Vyřešeno
Podpora v nezaměstnanosti, Úřad práce
3 roky
1 Odpověď
1014 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Výše podpory v nezaměstnanosti, se určuje na základě průměrného měsíčního čistého výdělku. Viz zákon o zaměstnanosti, zákon číslo 435/2004 Sb., paragraf 50:
Z průměrného měsíčního výdělku, pak máte nárok první dva měsíce na 65%, další dva měsíce na 50% a zbytek doby (1 až 7 měsíců, v závislosti na věku), na 45%.
Pouze, pokud by bylo zaměstnání ukončeno výpovědí z vaší strany (nebo dohodou), bez tzv. „vážného důvodu“ (paragraf 5, odstavec c, zákon o zaměstnanosti), pak je podpora po celou dobu jen 45%.
Průměrný čistý měsíční výdělek, je ale trochu něco jiného, než čistá mzda.
Průměrný výdělek se určuje podle Zákoníku práce (zákon číslo 262/2006 Sb.), paragraf 351 až 362. Při výpočtu se zpravidla vychází z posledního ukončeného kalendářního čtvrtletí.
Postupuje se tak, že se hrubá mzda, včetně různých příplatků (jako například za práci přes čas), vydělí počtem odpracovaných hodin (včetně přesčasových). Výsledkem je pak průměrný hrubý hodinový výdělek. Ten se násobí dohodnutou týdenní pracovní dobou, a příslušným koeficientem, aby z toho vznikl průměrný hrubý měsíční výdělek. A z něj se pak dopočítá ten čistý (sociální, zdravotní, daně, atd.).
Pokud jste ale v zaměstnání v posledním čtvrtletí nepracovala alespoň 21 dní, pak se namísto průměrného výdělku použije tzv. „pravděpodobný výdělek“. Vychází se z toho, co máte uvedeno v pracovní smlouvě, jaká mzda je obvyklá pro vaši pracovní pozici.
Viz paragraf 355:
To, že jste byla v pracovní neschopnosti, nemá na výpočet průměrného výdělku žádný přímý vliv.
Nemocenská (od zaměstnavatele nebo od ČSSZ), do výpočtu nijak nestupuje. Vychází se jen ze skutečně odpracovaných hodin, nebo se to určí, jako pravděpodobný výdělek.