Brigáda na Úřadu práce , DPČ – dohoda o pracovní činnosti , Kdo má nárok na podporu od Úřadu práce , Kdo platí sociální pojištění u DPČ? , Kolik je podpora od Úřadu práce 2024 , Kolik si mohu přivydělat na Úřadu práce? , Mohu pracovat na dohodu DPP na Úřadu práce? , Možnost přivýdělku pro nezaměstnané , Na co mám nárok po vyřazení z Úřadu práce? , Nárok na podporu u práce na DPČ , Podpora pro DPP a DPČ , Výpočet podpory na Úřadu práce
DPČ při evidenci na ÚP s podporou v nezaměstnanosti
Otázka
Dobrý den, jsem v evidenci na ÚP a pobírám podporu v nezaměstnanosti.
Mám možnost práce na DPČ, pomoc ve zdravotnictví. Zajímá mě, zda mi vezmou nebo pozastaví podporu nebo bude lepší se z ÚP odhlásit a pracovat na DPČ?
Stačilo by pak zdravotní a sociální pojištění z DPČ nebo bych musela něco doplácet?
Nebo co je výhodnější, co byste mi poradili?
Děkuji za odpověď.
Vyřešeno
Podpora v nezaměstnanosti, Práce na dohodu DPČ, Úřad práce
4 roky
1 Odpověď
4992 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
V době, kdy jste nezaměstnaná na Úřadu práce a pobíráte podporu v nezaměstnanosti, nemůžete mít žádný příjem (z brigády, přivýdělku, zaměstnání apod.). Pokud byste začala pracovat na DPČ, pak je to možné, ale došlo by tím k přerušení výplaty podobory v nezaměstnanosti.
Pokud byste měla u zmíněné DPČ, příjem do 7600 Kč (hrubého) měsíčně, tak byste mohla být i nadále vedená v evidenci Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. S tím, že by za vás stát i nadále platil zdravotní pojištění.
Pokud byste měla příjem vyšší než 7600 Kč, tak by to vedlo „automaticky“ k vašemu vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání.
Máte povinnost Úřad práce informovat o sjednání této dohody. A to nejpozději v den nástupu na danou práci – pokud byste tak neučinila, tak to může vést až k sankčnímu vyřazení z ÚP, což by vám mohlo zkomplikovat nárok na podporu v nezaměstnanosti v budoucnu.
To jestli zůstat na ÚP, byť bez nároku na podporu nebo z ÚP rovnou „odejít“, záleží na výši příjmu.
Pokud budete mít příjem do 7600 Kč měsíčně, pak je pro vás asi výhodnější zůstat na ÚP. V takovém případě, by za vás stát i nadále platil zdravotní pojištění a vám by se z příjmu z DPČ strhávalo jen 4,5% ZP a 6,5% na sociální pojištění (daň byste při uplatnění daňové slevy na poplatníka neplatila).
Pokud byste nebyla vedená na ÚP (a nespadala tak do kategorie státních pojištěnců), tak by se vám – v závislosti na výši příjmu – strhával i doplatek do minimálního pojištění.
Jen orientačně – pokud byste měla příjem z DPČ ve výši 7500 Kč a byla dále vedená na ÚP, tak budete mít čistý příjem 6674 Kč (za předpokladu, že bude uplatněna daňová sleva na poplatníka). Pokud byste měla příjem z DPČ ve výši 7500 Kč a nebyla vedená na ÚP, tak byste měla čistý příjem 5634 Kč. Rozdíl dělá právě ten doplatek zdravotního.
U sociálního pojištění je to jedno – tam se vám strhne jen 6,5%. Daň se také vypočítá stejně – nehraje roli, zda jste na ÚP nebo ne.
Pokud ale budete mít příjem nad 7600 Kč měsíčně, tak se není potřeba dlouze rozhodovat, v takovém případě, na ÚP zůstat nemůžete.