DPČ při evidenci na ÚP s podporou v nezaměstnanosti

Otázka

Dobrý den, jsem v evidenci na ÚP a pobírám podporu v nezaměstnanosti.

Mám možnost práce na DPČ, pomoc ve zdravotnictví. Zajímá mě, zda mi vezmou nebo pozastaví podporu nebo bude lepší se z ÚP odhlásit a pracovat na DPČ?

Stačilo by pak zdravotní a sociální pojištění z DPČ nebo bych musela něco doplácet?

Nebo co je výhodnější, co byste mi poradili?

Děkuji za odpověď.

Vyřešeno
, , Eva J. 3 týdny 1 Odpověď 75 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  V době, kdy jste nezaměstnaná na Úřadu práce a pobíráte podporu v nezaměstnanosti, nemůžete mít žádný příjem (z brigády, přivýdělku, zaměstnání apod.). Pokud byste začala pracovat na DPČ, pak je to možné, ale došlo by tím k přerušení výplaty podobory v nezaměstnanosti.

  Pokud byste měla u zmíněné DPČ, příjem do 7600 Kč (hrubého) měsíčně, tak byste mohla být i nadále vedená v evidenci Úřadu práce, jako uchazeč o zaměstnání. S tím, že by za vás stát i nadále platil zdravotní pojištění.

  Pokud byste měla příjem vyšší než 7600 Kč, tak by to vedlo „automaticky“ k vašemu vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání.

  Máte povinnost Úřad práce informovat o sjednání této dohody. A to nejpozději v den nástupu na danou práci – pokud byste tak neučinila, tak to může vést až k sankčnímu vyřazení z ÚP, což by vám mohlo zkomplikovat nárok na podporu v nezaměstnanosti v budoucnu.

  To jestli zůstat na ÚP, byť bez nároku na podporu nebo z ÚP rovnou „odejít“, záleží na výši příjmu.

  Pokud budete mít příjem do 7600 Kč měsíčně, pak je pro vás asi výhodnější zůstat na ÚP. V takovém případě, by za vás stát i nadále platil zdravotní pojištění a vám by se z příjmu z DPČ strhávalo jen 4,5% ZP a 6,5% na sociální pojištění (daň byste při uplatnění daňové slevy na poplatníka neplatila).

  Pokud byste nebyla vedená na ÚP (a nespadala tak do kategorie státních pojištěnců), tak by se vám – v závislosti na výši příjmu – strhával i doplatek do minimálního pojištění.

  Jen orientačně – pokud byste měla příjem z DPČ ve výši 7500 Kč a byla dále vedená na ÚP, tak budete mít čistý příjem 6674 Kč (za předpokladu, že bude uplatněna daňová sleva na poplatníka). Pokud byste měla příjem z DPČ ve výši 7500 Kč a nebyla vedená na ÚP, tak byste měla čistý příjem 5634 Kč. Rozdíl dělá právě ten doplatek zdravotního.

  U sociálního pojištění je to jedno – tam se vám strhne jen 6,5%. Daň se také vypočítá stejně – nehraje roli, zda jste na ÚP nebo ne.

  Pokud ale budete mít příjem nad 7600 Kč měsíčně, tak se není potřeba dlouze rozhodovat, v takovém případě, na ÚP zůstat nemůžete.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď