Dobrovolné důchodové pojištění 2024 , Kdo platí zdravotní pojištění za nezaměstnané , Kdo platí zdravotní pojištění za ženu v domácnosti , Kdy si musím sám platit zdravotní pojištění? , Minimální sociální pojištění 2024 , Minimální zdravotní pojištění 2024 , Minimální zdravotní pojištění pro OBZP , Musím si sám platit sociální pojištění? , Na co má nárok žena v domácnosti?
Žena v domácnosti – placení sociální a zdravotního pojištění?
Otázka
Dobrý den, obracím se na Vás s velkou prosbou o radu.
Mám 5-ti letou dceru a přítele, který podniká jako OSVČ. Momentálně jsem vedena na ÚP, bez nároku na dávky. Na ÚP jsem vedena od 12/2019.
Přítel je pracovně velice vytížený a veškerá starost o naši dceru a jeho 2 děti z předešlého manželství, je na mě. Tudíž najít si práci, abych vše skloubila, je i v této nelehké situaci velice těžká.
Přítelovi obstarávám vše ohledně jeho podnikání, vedu mu účetnictví, vystavuji faktury atd. Prostě vše, co dělá administrativní pracovnice, dělám pro něho já.
Začala jsem přemýšlet, zda by pro mě nebylo lepší, se nahlásit, jako žena v domácnosti. Popravdě si přijdu už hodně hloupě, chodit na ÚP a nahlásit jen, že nejsem vhodný kandidát na pozice, co mi nabídli.
Hledala jsem výhody a nevýhody pro ženy v domácnosti, ale nemůžu najít to, co hledám.
Vím, že si budu muset platit ZP a SP, ale jak to budu mít s důchodem do budoucna???
Předem děkuji za odpověď.
Hezký den přeji
Vyřešeno
Mateřská a rodičovská, Sociální dávky, Úřad práce
3 roky
1 Odpověď
4596 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Pokud pečujete o jedno dítě do 7 roků, nebo o 2 a více dětí do 15 roků, pak můžete u své pojišťovny nahlásit, že jste „osoba pečující o dítě“.
Od data, které zdravotní pojišťovně nahlásíte, by za vás zdravotní pojištění platil stát. V takovém případě, by se na vás ale vztahovala určitá omezení.
Dítě, o které byste takto pečovala, nesmí chodit do školky, na dobu delší než 4 hodiny denně, Případně dítě, o které byste pečovala, nesmí chodit do školy, na dobu delší, než je rozsah povinné výuky.
Jako pečující osoba, nesmíte mít zdanitelné příjmy. To znamená, že nemůžete pracovat v pracovním poměru, podnikat jako OSVČ. Mohla byste maximálně pracovat na dohodu o provedení práce (DPP) s příjmem do 10 000 Kč měsíčně. Nebo na dohodu o pracovní činnosti (DPČ), s příjmem do 3500 Kč měsíčně.
Pokud by vám tato omezení nevyhovovala, pak byste případně musela pojišťovně oznámit, že jste OBZP (osoba bez zdanitelných příjmů) a následně si platit minimální zdravotní pojištění. To je v roce 2021, částka 2052 Kč měsíčně. Pak se vás netýkalo omezení školní/školkové docházky apod.
Pokud byste byla u zdravotní pojišťovny nahlášená, jako osoba pečující o dítě („žena v domácnosti“), pak máte vyřešeno zdravotní pojištění. Sociální pojištění, tím ale nijak vyřešeno není. Sociální pojištění za vás stát neplatí.
Jako „žena v domácnosti“ (osoba pečující o dítě do 7 roků, resp. o dvě a více dětí do 15 roků), byste se jedině mohla přihlásit, k dobrovolnému důchodovému pojištění.
To byste si musela platit sama. V roce 2021, je to částka 2482 Kč měsíčně. Pak by se vám i doba v domácnosti, mohla započítávat pro nárok na budoucí důchod.