Jak se počítá nemocenská? , Kdy je nárok na nemocenskou po skončení pracovního poměru? , Kolik je minimální nemocenská 2024? , Můžu dostat výpověď během nemocenské? , Nárok na nemocenskou po skončení zaměstnání , Nárok na neschopenku po skončení zaměstnání , Podpora v nezaměstnanosti po nemocenské , Výpočet nemocenské od zaměstnavatele , Z čeho se počítá nemocenská? , Z čeho se vypočítá nemocenská ve zkušební době?
Z čeho se vypočítá nemocenská na Úřadě práce
Otázka
Dobrý den,
Dostala jsem výpověď v zaměstnání a na konci měsíce bych měla v zaměstnání skončit. Pak půjdu na Úřad práce a měla bych dostávat podporu v nezaměstnanosti.
Vzhledem k tomu, že mě už nějakou dobu trápí zdravotní problémy, tak by mě zajímalo jak je to s případnou nemocenskou a neschopenkou, když budu na Úřadu práce? Z čeho se počítá nemocenská u nezaměstnaných? Z podpory v nezaměstnanosti nebo z toho, co jsem měla před tím v zaměstnání?
Děkuji za radu
Vyřešeno
Neschopenka, Úřad práce
4 roky
1 Odpověď
3970 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Pokud jste nezaměstnaná a vedená v evidenci uchazečů o zaměstnání na Úřadu práce, tak za vás stát platí pouze zdravotní pojištění. Nemocenské pojištění (díky kterému můžete mít nárok na nemocenské dávky), za vás ale stát neplatí. Z toho pak vyplývá, že jako nezaměstnaná nemáte nárok na „placenou neschopenku“ (nemocenské dávky).
Takže pokud budete nezaměstnaná, na Úřadu práce a onemocníte, tak vám nevzniká nárok na nemocenskou.
Je pouze jedna výjimka, kdy může jít nezaměstnaný nárok na placenou neschopenku, a to je situace, kdy byste onemocněla (zahájila neschopenku) do 7 kalendářních dní od skončení zaměstnání.
Těchto 7 dní je tzv. „ochranná doba“. Pokud tedy ukončíte pracovní poměr, zajdete se zaevidovat na Úřad práce a následně onemocníte do 7 kalendářních dní od skončení zaměstnání, tak budete mít nárok na „placenou neschopenku“ podobně, jako byste byla stále zaměstnaná.
To samé platí i pro situaci, kdy onemocníte ještě před skončením pracovního poměru. Pokud vaše pracovní neschopnost pokračuje i po skončení zaměstnání, tak se pro vás nic nemění, a i nadále máte nárok na nemocenské dávky.
Pokud ale onemocníte třeba až měsíc po tom, co budete nezaměstnaná, tak na nemocenské dávky nárok mít nebudete.
Je zde ještě jeden případný rozdíl. Pokud onemocníte v zaměstnání, tak prvních 14 dní dostáváte náhradu mzdy od zaměstnavatele a od 15 dne na neschopence dostáváte nemocenské dávky.
Pokud je ale neschopenka (pracovní neschopnost) zahájena až po skončení zaměstnání, pak už nemáte nárok na náhradu mzdy (protože v té době už nejste zaměstnaná). V taktovém případě za prvních 14 dní na neschopence nic nedostanete, a budete dostávat až nemocenské dávky od 15 dne.
Takže nemocenská se u nezaměstnaných nikdy nepočítá z podpory v nezaměstnanosti. Pokud nezaměstnaný onemocní do 7 dní od skončení zaměstnání, pak se mu nemocenská vypočítá z příjmu ve skončeném zaměstnání (tj. má stejnou nemocenskou, jako by byl stále zaměstnaný). Pokud nezaměstnaný onemocní později (déle než 7 dní), pak nemá na nemocenské dávky nárok.