Podpora po rodičáku 2024? Jak to funguje a kolik dostanu?

Otázka

Dobrý den, synovi budou na konci dubna 3 roky, a mě bude končit rodičovská. Zajímalo by mě, co se mnou bude dál, a na co mám nárok?

Než jsem šla na mateřskou (v roce 2021), tak jsem měla ve firmě smlouvu jenom na dobu určitou. A ta mi skončila někdy krátce po začátku mateřské dovolené. Takže nemám, kam bych se vrátila.

Pro malého budu mít školku až od září, a do té doby si zatím nechci hledat práci na HPP. Zajímalo by mě, jestli mohu do té doby jít na Úřad práce a brát podporu? A kolik to bude, kdy mi zaměstnání skončilo už před třemi roky?

Také bych potřebovala vědět, jestli můžu jít na Úřad práce u nás (kde bydlím), nebo jestli musím tam, kde mám trvalé bydliště?

Během rodičovské jsme se stěhovali do jiného města, a TP mám asi 80 kilometrů daleko. Zatím jsem neměla čas to řešit.

Nebo se dá podpora vyřídit i přes internet? Jako přídavky na dítě?

Díky za info

Vyřešeno
, , Jitka C. 8 měsíců 1 Odpověď 397 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Ing. Roman Liška
    0

    Na podporu v nezaměstnanosti můžete mít nárok jak ve chvíli, kdy vám končí rodičovská dovolená, tak případně i po skončení rodičovského příspěvku. A to i v případě, že vám původní zaměstnání skončilo již před delší dobu.

    Na podporu můžete mít nárok, i když jste poslední 2 roky nikde nepracovala. Do „minimální odpracované“ doby (minimálně 12 měsíců za poslední 2 roky), se vám počítá i náhradní doba zaměstnání – což je péče o dítě.

    Podpora po skončení rodičovské (pokud to není případ, kdy ukončujete zaměstnání až po rodičovské), je ale jenom velmi nízká. Je-li nárok na podporu jenom díky započítání náhradní doby, tak se potom podpora vypočítá z průměrné mzdy v ČR.

    První dva měsíce je to 15%, další dva měsíce je to 12% a nakonec už jenom 11%. V roce 2024 se výpočet provádí z průměrné mzdy 42 427 Kč:

    • První a druhý měsíce je nárok na 6 365 Kč
    • Třetí a čtvrtý měsíce je nárok na 5 092 Kč
    • Pátý měsíc je nárok na 4 667 Kč

    Abyste ale mohla mít nárok na podporu, tak se musíte na Úřadu práce evidovat jako uchazeč o zaměstnání (žádáte o zprostředkování zaměstnání). Nesmíte tam tedy přijít a říct, že si teď nechcete hledat práci. Nárok má pouze ten, kdo si bude hledat práci.

    Jako uchazeč o zaměstnání, musíte chodit na pravidelné schůzky, aktivně si hledat novou práci, a můžete mít i povinnost, abyste přijala nabídku nějakého zaměstnání zprostředkovaného Úřadem práce.

    Můžete se obracet na kterýkoliv Úřad práce po celé ČR. Tedy jak v místě kde bydlíte, tak případně někde jinde. Není podmínkou, abyste to řešila jenom v místě, kde máte trvalé bydliště.

    Žádost o zařazení do evidence uchazečů o zaměstnání a žádost o podporu v nezaměstnanosti, se dá vyřídit i přes internet. Není to ale moc uživatelsky přívětivé. Musíte vyplnit elektronické formuláře (viz zde), a poslat je na ÚP přes datovou schránku, přes email s elektronickým podpisem, apod.

    A pokud bude nutná nějaká změna, nebo doplnění nějakých informací, tak to stejně skončí osobní návštěvou na Úřadu práce.

    Zjednodušené vyřizování podpory v nezaměstnanosti přes aplikaci Jedna (jako to už funguje u přídavků na bydlení, u přídavků na dítě nebo u rodičovského příspěvku) plánuje MPSV až v druhé polovině roku 2024.

    Pokud byste nechtěla být zatím vedená na ÚP (nehledáte si práci), pak máte případně možnost nahlásit své zdravotní pojišťovně, že jste osoba pečující o dítě a stát za vás bude dál platit zdravotní pojištění.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď