Do kdy musím zajít na Úřad práce? , Jaká je minimální odpracovaná doba pro nárok na podporu? , Jaké jsou podmínky pro nárok na podporu na ÚP , Kdo má nárok na podporu od Úřadu práce , Kdy mám jít na Úřad práce? , Kolik je podpora od Úřadu práce 2024 , Kolik je podpora po skončení smlouvy na dobu určitou , Kolik je podpora v nezaměstnanosti 2024 , Na co mám nárok po vyřazení z Úřadu práce? , Průměrný výdělek pro Úřad práce , Výpočet průměrné čisté mzdy , Z jakých měsíců se počítá průměrný výdělek
Kolik bude podpora v nezaměstnanosti a kdy jít na Úřad práce – leden 2024?
Otázka
Dobrý den,
Na konci roku mi bude v zaměstnání končit smlouva na dobu určitou. V zaměstnání už budu pracovat jenom jeden týden, a pak si budu vybírat dovolenou, kterou mi zůstala.
Zajímalo by mě, kdy musím jít na Úřad práce, a z čeho se bude počítat podpora v nezaměstnanosti? Počítám s tím, že na úřad budu muset někdy na začátku ledna 2024? Nebo tam mám jít už před koncem roku, když budu dobírat dovolenou?
Skoro celý listopad jsem byla na neschopence – doktor mě uschopnil před týdnem. Bude to mít nějaký vliv na výpočet podpory v nezaměstnanosti?
Předem děkuji za radu
Vyřešeno
Podpora v nezaměstnanosti, Úřad práce, Výpověď ze zaměstnání
1 rokem
1 Odpověď
568 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Na Úřad práce, byste měla jít do 3 pracovních dní, po skončení zaměstnání. Pokud vám pracovní poměr končí na konci prosince (31. 12. 2023), pak byste na ÚP měla zajít nejpozději do 4. ledna 2024 (včetně).
Případně je ale možné jít na Úřad práce i později. Nebo vůbec – není to vaše povinnost. Pokud jste na úřad do 3 pracovních dní, tak vám pak datum zařazení do evidence navazuje na ukončené zaměstnání.
Pro výpočet podpory v nezaměstnanosti, je rozhodující průměrný čistý měsíční výdělek, v posledním ukončeném kalendářním čtvrtletí, v posledním zaměstnání.
Bude-li vám končit zaměstnání na konci prosince 2023, tak vám zaměstnavatel při skončení pracovního poměru vystaví potvrzení o průměrném výdělku (toto potvrzení po vás budou chtít na Úřadu práce, aby vám mohli vypočítat podporu).
Průměrný výdělek se stanoví na základě měsíců červenec až září (pracovní poměr vám končí na konci 4 čtvrtletí, takže se jedná o průměrný výdělek za předcházející 3 čtvrtletí).
I kdyby vám do rozhodného období (pro výpočet průměrného výdělku), spadala nějaká neschopenka, tak by to nemělo mít negativní vliv na výpočet podpory v nezaměstnanosti.
Průměrný výdělek (a tím následně i podpora v nezaměstnanosti) se vypočítá na základě skutečně odpracovaných hodin a hrubé mzdy za odvedenou práci.
Náhrada mzdy za nemoc, nebo nemocenské dávky či zameškaná doba z důvodu neschopenky, do toho výpočtu nijak nezasahují.
Pouze v případě, že byste byla celé čtvrtletí na neschopence, nebo v rozhodném období neměla odpracováno ani 21 dní, tak se pro výpočet nedá použít průměrný výdělek, ale použil by se pravděpodobný výdělek.
Podpora v nezaměstnanosti po skončení pracovní smlouvy na dobu určitou, je 65% první dva měsíce, 50% další dva měsíce a 45% po zbytek doby. Na podporu je nárok 5 měsíců (do 50 roků) nebo 8 měsíců (od 50 do 55 roků) nebo 11 měsíců (nad 55 roků).
Od 1. ledna 2024, se zvyšuje maximální možná podpora v nezaměstnanosti. V roce 2024 to může být maximálně 24 608 Kč (při rekvalifikaci to může být až 27 578 Kč).
Kolik ale přesně bude vaše podpora, vám neřeknu. Neznám vaši čistou výplatu, a na kolik vám bude vycházet průměrný čistý výdělek – můžete si to sama spočítat v nějaké kalkulačce pro výpočet podpory v roce 2024.