Zkušební doba po návratu z rodičovské dovolené?

Otázka

Dobrý den,

po návratu z RD, jsem byla zařazena opět do zkušební doby, s nižší mzdou, po dobu 7měsíců.

Má na to zaměstnavatel právo, pokud pracuji na stejné pozici, smlouva na dobu neurčitou.

Děkuji

Vyřešeno
Jana 7 měsíci 1 Odpověď 244 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Ing. Dana Černá
    0

    Ve vašem dotazu mi chybí nějaké podstatné informace. Jinak totiž popsaná situace, vůbec nedává smysl.

    Zákoník práce, zákon číslo 262/2006 Sb., připouští zkušební dobu jen na 3 měsíce a pouze u vedoucích zaměstnanců to může být 6 měsíců. Takže už vámi zmiňovaná zkušební doba na 7 měsíců odporuje zákonu, viz paragraf 35:

    § 35 Zkušební doba

    (1) Je-li sjednána zkušební doba, nesmí být delší než

    a) 3 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru (§ 36),

    b) 6 měsíců po sobě jdoucích ode dne vzniku pracovního poměru (§ 36) u vedoucího zaměstnance.

    (2) Zkušební dobu je možné sjednat rovněž v souvislosti se jmenováním na vedoucí pracovní místo (§ 33 odst. 3).

    Další věc je ta, že zákon nezná nic, jako „zkušební dobu po skončení rodičovské dovolené“. Zkušební doba může být sjednána jen v prvních měsících, po začátku pracovního poměru.

    Zákon tedy nepřipouští žádnou další zkušební dobu, v průběhu pracovního poměru.

    (3) Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce, nebo v den, který byl uveden jako den jmenování na pracovní místo vedoucího zaměstnance.

    Zkušební dobu také není možné prodlužovat. Výjimkou by byla situace, pokud byste nastoupila do nového zaměstnání a zde měla sjednanou zkušební dobu. A v jejím průběhu by nastaly nějaké překážky ve výkonu zaměstnání na vaší straně (nemocenská, mateřská, rodičovská apod.).

    Například byste ještě během zkušební doby, nastoupila do pracovní neschopnosti (např. rizikového těhotenství) a následně na mateřskou a rodičovskou dovolenou.

    Pak ano, mohla by nastat situace, že by vám přerušená zkušební doba, pokračovala po skončení rodičovské.

    Muselo by se ale jednat o situaci, kdy jste před rodičovskou byla například 1 měsíc ve zkušební době, která byla sjednána na 3 měsíce. Pak by vám další dva měsíce pokračovaly po skončení rodičovské.

    I když podobná situace, je dost nepravděpodobná. Reálně by s vámi v takové situaci, zaměstnavatel zřejmě ukončil pracovní poměr, ještě ve zkušební době.

    (4) Sjednaná zkušební doba nesmí být dodatečně prodlužována. O dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené se však zkušební doba prodlužuje.

    Nerozumím tedy moc vašemu dotazu. Situace, že byste po skončení rodičovské dovolené, měla být ve zkušební době 7 měsíců je „podivná“.

    Jediné co mě napadá, že došlo k nějakým změnám u vašeho zaměstnavatele a vy jste v průběhu rodičovské, nebo po jejím skončení, podepsala nějakou novou pracovní smlouvu.

    Např. pokud došlo k zániku původního zaměstnavatele, kterého nahradil jiný zaměstnavatel. I pak ale zkušební doba, v délce 7 měsíců, moc nedává smysl.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď