Peněžitá pomoc v mateřství po ukončení zaměstnání ve zkušební době

Otázka

Dobrý den, mám dotaz ohledně PPM.

Jsem zaměstnaná u firmy od 2. 11. 2020, od 19. 1. 2021 jsem na neschopence, která mi skončí 2. 2. 2021. Tím pádem se mi prodlouží zkušební doba.

Zjistila jsem, že jsem těhotná. Termín porodu je konec srpna a mě zajímá, zda budu mít nárok na PPM, když skončím ve zkušební době k datu 4. 2. 2021?

U předchozího zaměstnavatele jsem pracovala v r. 2018 – 31. 10. 2020.

Děkuji moc za odpověď.

Vyřešeno
, , Renata 1 měsícem 1 Odpověď 46 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  To, zda budete mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM), bude záležet na několika okolnostech:

  • Na tom, kdy bylo zahájeno vašeho těhotenství (zda to bylo nyní, v zaměstnání kde jste ve zkušební době, než už v zaměstnání, kde jste pracovala delší dobu)
  • Na tom, na kdy vám vychází termín porodu a tím i začátek PPM (začíná v době 6 – 8 týdnů před porodem)
  • Na tom, zda po skončení aktuálního zaměstnání budete až do porodu nezaměstnaná (do začátku PPM), nebo zda nastoupíte do dalšího zaměstnání

  Po skončení aktuálního zaměstnání budete v ochranné době.

  • Pokud by vaše těhotenství bylo zahájeno v průběhu aktuálního zaměstnání, pak bude délka ochranné doby odpovídat délce zaměstnání (tj. cca 92 dní).
  • Pokud by ale těhotenství bylo zahájeno už v předchozím zaměstnání, pak by délka ochranné doby byla 180 dní.

  Pokud následně dojde k zahájení PPM, ještě během ochranné doby, pak máte nárok na peněžitou pomoc v mateřství, i když budete nezaměstnaná.

  Pokud by vám ale termín začátku PPM vycházel až po uplynutí ochranné doby, a vy byla až do porodu nezaměstnaná, pak vám nárok na PPM nevznikne. A měla byste nárok jen na rodičovský příspěvek, od data narození dítěte.

  Ve výsledku tedy může nastat několik různých situací. Nárok na PPM budete mít, pokud v době začátku PPM budete zaměstnaná nebo alespoň v ochranné době. Druhou podmínku (minimální dobu účasti na nemocenském pojištění), byste měla splňovat v každém případě.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď