Budu mít nárok na příspěvek 5000 Kč, když se dítě narodí až v září 2022?

Otázka

Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak to bude s tím příspěvkem 5000 Kč na dítě, o kterém se teď mluví?

Dočetla jsem se, že na příspěvek by měl být nárok letos v létě – prý ho budou vyplácet v srpnu 2022.

Já jsem teď těhotná a termín porodu mi vychází na začátek září 2022. Zajímalo by mě, jestli to znamená, že nic nedostanu?

Přijde mi to dost nespravedlivé. Všechno je teď strašně drahé, a každá koruna navíc by se hodila

Vyřešeno
, , Marta S. 2 roky 1 Odpověď 500 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  Vláda představila záměr, poskytnout rodinám s dětmi mimořádný příspěvek 5000 Kč na děti do 18 roků, už na konci dubna 2022.

  Původní informace o tom, kdo bude/nebude mít nárok na tento mimořádný příspěvek, ale byly trochu zmatené (nepomohlo tomu ani to, že ministr jeden den prohlásil, že nárok bude při příjmu do 1 miliónu korun čistého, aby za dva dny tvrdil, že se spletl, a že to bude 1 milión korun hrubého).

  V druhé polovině května 2022, byl zveřejněn návrh zákona o mimořádném příspěvku 5000 Kč na dítě, takže podmínky jsou již trochu jasnější.

  V návrhu zákona je přímo uvedeno, že nárok na příspěvek na dítě bude i u dětí, které se narodí až do konce roku 2022:

  (2) Nárok na příspěvek má dítě, které má na území České republiky trvalý pobyt a bydliště, nepřesáhl-li rozhodný příjem jeho rodiče, který má na území České republiky trvalý pobyt a bydliště a se kterým dítě ke dni podání žádosti o příspěvek žije a společně uhrazuje náklady na své potřeby, v roce 2021 1 milion Kč, jde-li o dítě

  a) které ke dni 1. srpna 2022 nedovršilo osmnáctého roku věku a nemá nárok na příspěvek podle odstavce 1, nebo

  b) narozené ode dne 2. srpna 2022 do konce roku 2022.

  Pokud se vám tedy narodí dítě v září 2022, pak byste mohla mít nárok na tento mimořádný příspěvek 5000 Kč na dítě. Nárok můžete mít za předpokladu, že váš příjem za rok 2021, nebyl vyšší než 1 milión korun.

  Posuzují se příjmy z podnikání (vyměřovací základ pro sociální pojištění) nebo hrubé příjmy ze všech zaměstnání. Započítává se příjem v „rodině“ – tedy jak příjmy samotného rodiče či rodičů, tak i případně příjem partnera, druha, apod. (pokud spolu žijete alespoň 3 měsíce ve společné domácnosti).

  Příspěvek 5000 Kč na dítě by se sice podle návrhu měl vyplácet do konce srpna 2022, bude ale možné podat žádost i zpětně – lhůta bude 1 rok od začátku platnosti zákona (tj. na vyřízení žádosti budete mít čas cca do poloviny roku 2023).

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď