Bude nárok na ošetřovné i pro OSVČ na podzim 2020?

Otázka

Dobrý den,

Od středy jsou zavřené školy, a mě zůstaly doma dvě děti. Vzhledem k tomu, kolik jim toho ve škole dávají na domácí výuku, je celkem nereálné, abych při tom stíhala ještě plnohodnotně dělat svoji práci.

Pracuji jako OSVČ z domu, ale reálně jsem schopná udělat tak 20% toho, co stihnu normálně, když děti chodí do školy.

Zajímalo by mě, jestli bude stát vyplácet nějaké ošetřovné i pro OSVČ, jako to bylo na jaře? Zatím jsem se dočetla jen o tom, že se bude měnit ošetřovné pro zaměstnance, ale o OSVČ se nikde nemluví?

Děkuji za radu.

Vyřešeno
, Dana Z. 3 roky 1 Odpověď 335 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  0

  Vláda 16. 10. 2020 oznámila, že obnoví program ošetřovného pro živnostníky, podobně, jako tomu bylo během jarních měsíců (březen až červen 2020).

  Ošetřovné pro OSVČ by tak mělo být možné získat na konci října (resp. na začátku listopadu, kdy se podá žádost zpětně za měsíc říjen).

  Ošetřovné pro OSVČ bude opět řešit Ministerstvo průmyslu a obchodu. Ošetřovné bude opět vypláceno jako zvláštní dotace. Podmínky ale budou během podzimu trochu jiné:

  • Ošetřovné bude ve výši 400 Kč za 1 den (to je méně než jaře, kdy to původně bylo 424 Kč na den a následně od dubna dokonce 500 Kč na den)
  • Na ošetřovné bude nárok jen u dětí, které jsou mladší než 10 roků (na jaře byl nárok i u starších dětí, až do 13 roků).
  • Na ošetřovné bude nárok i u starších dětí (jiných osob), pokud mají nějaký zdravotní hendikep (alespoň I. stupeň)

  Přesné podmínky, za kterých bude mít živnostník (OSVČ) nárok na ošetřovné, by měly být během několika dní zveřejněny na webu Ministerstva průmyslu a obchodu – zatím jsou k dispozici jen základní informace, viz zde.

  Na konci října (nebo na začátku listopadu), pak ministerstvo zpřístupní online aplikaci, ve které bude možné vyplnit žádost o ošetřovné za říjen (za celé období, nebo třeba jen za konkrétní dny).

  K žádosti by nemělo být nutné přikládat potvrzení ze školy (nebo jiné přílohy). Měly by stačit základní informace o podnikateli, o dětech a informace kam se mají poslat peníze.

  Podání žádosti o ošetřovné pro OSVČ by mělo být stejné, jako na jaře. Tj. buď elektronicky (datová schránka, email s elektronickým podpisem), nebo písemně poštou, či osobně na podatelnu.

  Ošetřovné by následně mělo být vyplaceno v průběhu listopadu 2020.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď