Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti – ukončení zaměstnání ve zkušební době

Otázka

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud dám výpověď ve zkušební době?

Byla jsem cca rok vedená na Úřadu práce, jako nezaměstnaná. Pobírala jsem nějaké sociální dávky, na podporu jsem už nárok neměla.

Na začátku dubna, jsem nastoupila do zaměstnání, ale pracovní podmínky jsou jiné, než mi slibovali. Je to jiná práce a mám méně peněz.

Přemýšlím, že bych ukončila zaměstnání ještě ve zkušební době, a šla znovu na Úřad práce.

Měla bych nárok na podporu v nezaměstnanosti? Je nějaká minimální odpracovaná doba v novém zaměstnání, abych pak dostala podporu?

Předem děkuji

Vyřešeno
, Ivana 4 měsíce 1 Odpověď 228 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, musí být splněno několik podmínek. Pokud podmínky nejsou splněny, Úřad práce vás sice může zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání (a stát za vás pak platí zdravotní pojištění), na podporu ale nárok nevznikne.

  Základní podmínkou, pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, je minimální doba důchodového pojištění, alespoň 12 měsíců za poslední 2 roky.

  Pokud jste byla rok vedená v evidenci Úřadu práce, a následně budete mít odpracovány necelé tři měsíce, pak bude záležet na tom, co jste dělala před předchozí evidencí na Úřadu práce.

  Pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, se posuzuje období předchozích 24 měsíců. Jako odpracovaná doba“ se vám bude počítat aktuální zaměstnání (kde jste nyní ve zkušební době) a případně by se vám tam počítalo i nějaké předchozí zaměstnání (nebo nějaká náhradní doba, jako například rodičovská, apod.), které bude spadat do období předcházejících 24 měsíců.

  Další podmínka pro nárok na podporu v nezaměstnanosti, se týká situace, kdy jste na Úřadu práce opakovaně, jen krátce po sobě.

  Aby vám znovu vznikl nárok na podporu v nezaměstnanosti (předpokládám, že předchozí podporu jste vyčerpala celou), pak musíte v novém zaměstnání odpracovat minimálně 6 měsíců.

  Viz paragraf 49, zákon o zaměstnanosti:

  § 49

  (1) Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání uplynula celá podpůrčí doba, má nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud po uplynutí této podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce alespoň 6 měsíců; tato doba se nevyžaduje v případech, kdy uchazeč o zaměstnání skončil zaměstnání nebo výdělečnou činnost ze zdravotních důvodů nebo skončil zaměstnání z důvodů uvedených ve zvláštním právním předpise nebo proto, že zaměstnavatel porušil podstatnou povinnost vyplývající z právních předpisů, kolektivní smlouvy nebo sjednaných pracovních podmínek. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)].

  Pokud byste předchozí podporu nevyčerpala celou (pokud byste podporu brala například jen 4 měsíce) a následně odpracovala minimálně 3 měsíce, pak by byl nárok na další podporu. Pokud by to bylo méně než 3 měsíce, pak by byl nárok pouze na zbylou část nevyčerpané podpůrčí doby.

  Vzhledem k tomu, že předchozí doba evidence na Úřadu práce byla „cca 1 rok“ (jak uvádíte), pak se domnívám, že jste předchozí podporu vyčerpala celou. Pro nárok na další podporu, je to tedy minimálně 6 měsíců v novém zaměstnání.

  Viz výše uvedený paragraf, pokud by zaměstnání bylo ukončeno ze zdravotních důvodů, nebo kvůli porušení povinností zaměstnavatele, pak by oněch 6 měsíců nebylo vyžadováno.

  Vláda aktuálně plánuje zpřísnění těchto podmínek. Pravděpodobně již na podzim 2023, nebo od začátku roku 2024, se minimální odpracovaná doba, pro nárok na opakovanou podporu v nezaměstnanosti prodlouží.

  Nově to bude minimálně 12 měsíců (pokud nebyla vyčerpána celá předchozí podpora, tak minimálně 6 měsíců). Nyní je to jen „jenom“ 6 měsíců (a 3 měsíce).

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď