Výpověď ve zkušební době a neschopenka – kdo platí nemocenskou?

Otázka

Dobrý den,

můj bratr onemocněl rakovinou. Na začátku ledna 2022 nastupuje na chemoterapii a tím pádem bude v pracovní neschopnosti. Bohužel ale změnil zaměstnání a od 1. listopadu 2021 je v tříměsíční zkušební době.

Dočetla jsem se, že ho zaměstnavatel může bez udání důvodu (po uplynutí 14 dnů pracovní neschopnosti) propustit.

Chtěla bych se zeptat, zda se můj bratr ocitne zcela bez prostředků či zda mu bude nemocenskou platit stát. A jak je to se sociálním a zdravotním pojištěním po propuštění a v průběhu nemoci?

Předem děkuji za odpověď.

Vyřešeno
, , Tereza B. 11 měsíců 1 Odpověď 954 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Bc. Eva Koutná
    0

    Během zkušební doby, má jak zaměstnavatel, tak i zaměstnanec právo ukončit pracovní poměr v podstatě ihned, i bez uvedení důvodu.

    Během zkušební doby, se ale obvykle nejedná o výpověď, ale jde o zrušení pracovního poměru ve zkušební době (paragraf 66, Zákoník práce).

    Pro zrušení, platí odlišné podmínky. Pracovní poměr může být ukončen kdykoliv, písemnou formou, ukončení je možné ihned, dnem doručení zrušení.

    Výjimkou je pouze situace, kdy by rušil pracovní poměr ve zkušební době zaměstnavatel, během prvních 14 dní pracovní neschopnosti zaměstnance. Tam je omezení, a zrušení je možné, až po těch prvních 14 dnech:

    § 66 Zrušení pracovního poměru ve zkušební době

    (1) Zaměstnavatel i zaměstnanec mohou zrušit pracovní poměr ve zkušební době z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.

    (2) Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější.

    Pokud ale váš bratr zahájí pracovní neschopnost (neschopenku), ještě během pracovního poměru, tak případné ukončení zaměstnání, už nemá na probíhající neschopenku žádný negativní dopad.

    Pracovní neschopnost by dále pokračovala, dokud by nebyla ukončena lékařem. Prvních 14 dní na neschopence, bude dostávat náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (proto je to omezení, že prvních 14 dní nesmí zaměstnavatel zrušit pracovní poměr).

    Od 15 dne na neschopence, bude dostávat nemocenské dávky od státu. Na ty je nárok až po dobu 380 dní, od začátku neschopenky. Tj. váš bratr může být teoreticky až jeden rok na neschopence a dostávat nemocenské dávky (je případně i možnost dalšího prodloužení – tam už ale záleží na posouzení zdravotního stavu, prodloužení nemocenské není automatické).

    Po dobu, kdy bude váš bratr v pracovní neschopnosti s nárokem na nemocenské dávky (teoreticky až 380 dní), za něj platí zdravotní pojištění stát.

    Sociální pojištění za něj sice nikdo přímo neplatí, doba v pracovní neschopnosti po skončení zaměstnání (kdy je nárok na nemocenské dávky), se mu ale započítává jako náhradní doba důchodového pojištění.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď