Výpočet podpory po mateřské dovolené – práce na poloviční úvazek

Otázka

Dobrý den,

po mateřské dovolené, jsem nastoupila do zaměstnání na částečný úvazek (4 hod/100 Kč/hodinu hrubého).

Vzhledem k tomu, že mám smlouvu na dobu určitou (3 měsíce), s velmi malou nadějí na její prodloužení, chtěla bych se zeptat, zda se toto zaměstnání projeví na výši případných dávek v nezaměstnanosti.

Za odpověď předem děkuji

Vyřešeno
, Alena D. 2 roky 1 Odpověď 441 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Výpočet podpory v nezaměstnanosti, se provádí na základě průměrného čistého výdělku v posledním zaměstnání – viz paragraf 50, zákon o zaměstnanosti:

  § 50

  (1) Výše podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci se stanoví procentní sazbou z průměrného měsíčního čistého výdělku, který byl u uchazeče o zaměstnání zjištěn a naposledy používán pro pracovněprávní účely v jeho posledním ukončeném zaměstnání v rozhodném období podle pracovněprávních předpisů; pokud se u něho tyto pracovněprávní předpisy neuplatňovaly vzhledem k úpravě stanovené zvláštními právními předpisy pro právní vztah, ve kterém vykonával své poslední ukončené zaměstnání, zjistí se pro účely podpory v nezaměstnanosti a podpory při rekvalifikaci jeho průměrný měsíční čistý výdělek obdobně podle pracovněprávních předpisů.

  V dotazu uvádíte hrubou hodinovou mzdu 100 Kč/hod, při úvazku 4 hodiny by to bylo cca 8000 Kč hrubého měsíčně. Pro výpočet podpory, je ale rozhodující průměrný čistý měsíční výdělek – což bude jiná částka.

  Výpočet podpory, pokud by vaše zaměstnání na dobu určitou skončilo, by ale vycházel z tohoto příjmu.

  Při hrubé mzdě 8000 Kč, při započítání daňové slevy na poplatníka a jedno dítě (nevím, jak to přesně máte), mi vychází čistá mzda cca 6000 Kč.

  Pokud bych to použila pro zjednodušený výpočet podpory (průměrný čistý výdělek je něco trochu jiného než samotná čistá mzda), pak by mi podpora vycházela na cca:

  • První dva měsíce = 3 900 Kč
  • Druhé dva měsíce = 3 000 Kč
  • Zbytek doby = 2 700 Kč

  Podpora vám tedy bude vycházet jen poměrně hodně nízká. To, že jste před tím byla na mateřské dovolené (předpokládám, že se spíše jednalo o rodičovskou dovolenou?), by pro výpočet podpory nemělo hrát roli – bude se vycházet z aktuálního příjmu, v aktuálním zaměstnání.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď