Odpověď ( 1 )

 1. Mgr. Hana Nejedlá
  0

  Během pracovní neschopnosti, dostáváte nejprve náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (během prvních 14 dní), a následně nemocenské dávky od státu (od 15 dne neschopenky a dále). U obou se liší podmínky.

  Náhradu mzdy za nemoc, vám platí zaměstnavatel, pouze za skutečně neodpracované, zameškané hodiny. Tj., zpravidla jen za pracovní dny (resp. za dny, kdy jste měl pracovat podle rozpisu směn). Náhrada mzdy za nemoc, je ve výši 60% z průměrného hrubého výdělku (průměr za poslední kalendářní čtvrtletí).

  V případě, že vám do prvních 14 dní neschopenky, spadá i nějaký státní svátek, pak jsou dvě možnosti:

  Pokud tento svátek vychází na víkend (kdy dle rozpisu směn nepracujete), pak za tento den nedostáváte nic (náhrada mzdy je jen za hodiny, zameškané z důvodu nemoci).

  Pokud tento svátek vychází na pracovní den (například jako Velký pátek nebo Velikonoční pondělí), pak dostáváte za tento den náhradu mzdy, ve výši zmíněných 60% z průměrného výdělku. Na plný plat/mzdu (resp. náhradu mzdy za svátek) nárok není, protože byste v tento den nebyl práce schopný.

  Od 15 kalendářního dne na neschopence, pak začnete dostávat nemocenské dávky od státu. Ty jsou nejprve 60% z redukovaného vyměřovacího základu (počítá se zpravidla na základě posledních 12 měsíců).

  Nemocenské dávky dostáváte za každý kalendářní den, včetně státních svátků nebo i víkendů (i za sobotu a neděli).

  Nemocenské dávky se také postupně zvyšují. Od 15 do 30 dne je to 60%, od 31 do 60 dne je to 66% a od 61 dne je to 72%.

  Jedná-li se o svátek, který je až v další části neschopenky (od 15 dne dále), pak bez ohledu na to, zda vychází na všední den nebo víkend, dostáváte nemocenskou ve výši 60 – 72% z redukovaného vyměřovacího základu.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď