Souběh rodičovského příspěvku a podpory v nezaměstnanosti

Otázka

Dobrý den,

Na konci března dcera dovrší 3 let a skončí mi rodičovská dovolená. Jsem stále zaměstnaná, ale do práce se vracet z časových důvodů nebudu. Ukončení pracovního poměru proběhne nyní pravděpodobně dohodou, ale rodičovský příspěvek mám rozpočítaný až do září.

Již vím, že mohu pobírat rodičovský příspěvek a současně pracovat. Moje otázka ovšem zní, zda je možné pobírat rodičovský příspěvek současně s podporou v nezaměstnanosti (pokud se tedy po ukončení pracovního poměru nahlásím na ÚP)? Informace se různí.

A aby to bylo ještě trochu složitější – lze při tomto všem si brigádně přivydělat? Od září budu nastupovat do nové práce a již nyní bych si tam mohla něco přivydělat. Nebo nemám ÚP vůbec řešit? Dovybrat rodičovský příspěvek a pak nastoupit do nové práce?

Nechci ničeho zneužívat, ale zase pokud mám na něco nárok, ať to vím.

Děkuji za odpověď. Snad je dotaz srozumitelný.

Vyřešeno
, Kamila 1 rokem 1 Odpověď 1220 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  Je nutné rozlišovat mezi rodičovskou dovolenou a rodičovským příspěvkem. Po dobu rodičovské dovolené, jste stále zaměstnancem, a tudíž nevzniká nárok například na nemocenskou nebo podporu v nezaměstnanosti.

  Pokud ale po skončení rodičovské dovolené, ukončíte pracovní poměr, a budete tedy nezaměstnaná, pak máte všechny možnosti, jako kterýkoliv jiný uchazeč o zaměstnání.

  Pokud po skončení zaměstnání, přijdete do 3 pracovních dní na Úřad práce, pak vás zde zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání, a může vám vznikat nárok i na podporu v nezaměstnanosti. To, že máte stále ještě rodičovský příspěvek, nemusí mít žádný vliv.

  Vliv by to mělo určitě ve chvíli, kdy byste na Úřad práce nešla do 3 pracovních dní. Pak by se to bralo tak, že jste po skončení zaměstnání začala pečovat o dítě do 4 roků, a mohly by se měnit podmínky pro výpočet podpory v nezaměstnanosti.

  Co se týká samotné podpory v nezaměstnanosti, tak tam bude záležet na tom, jak bude ukončeno zaměstnání.

  Pokud by se jednalo o výpověď z vaší strany, nebo ukončení dohodou, bez uvedení vážného důvodu, pak se podpora v nezaměstnanosti snižuje jen na 45% po celou dobu (jinak je to 65% první dva měsíce, 50% druhé dva měsíce, a 45% po zbytek doby).

  Dále bude záležet na tom, jestli při ukončení zaměstnání, budete mít nárok na odstupné (nárok je při výpovědi ze strany zaměstnavatele, může být dojednán i při ukončení zaměstnání dohodou).

  Pokud byste dostala odstupné například ve výši trojnásobku průměrného výdělku, pak na Úřadu práce, první 3 měsíce nedostáváte podporu v nezaměstnanosti.

  Co se týká možného přivýdělku na Úřadu práce – ten je možný do výše jedné poloviny minimální mzdy (8100 Kč v roce 2022), pokud je to práce na DPČ nebo v pracovním/služebním poměru. Není ale možné podnikat jako OSVČ, nebo pracovat na DPP.

  Pozor také na to, že v době, kdy dostáváte podporu v nezaměstnanosti, nesmíte mít vůbec žádný příjem ze zaměstnání. Pokud byste měla podporu a začala někde pracovat (byť s příjmem do 1/2 minimální mzdy), tak se výplata podpory přeruší.

  Tj. na podporu v nezaměstnanosti, můžete mít nárok. Pokud ale plánujete pracovat na nějaké brigádě, pak je asi zbytečné chodit na Úřad práce. Po dobu, kdy ještě budete dostávat RP, za vás stejně zdravotní pojištění platí stát.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď