Příspěvek na bydlení – má nárok i student VŠ?

Otázka

Dobrý den, mám dotaz ohledně nároku na příspěvek na bydlení.

Bydlím v bytě s přítelem (24let), jsem student VŠ a je mi 22 let. Přítel pracuje na HPP + DPP a já na DPČ. Na nájem mnohdy dáváme více, jak polovinu našich příjmů.

Máme nárok na příspěvek na bydlení?

Děkuji

Vyřešeno
, , Lucie 2 roky 1 Odpověď 10507 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  U příspěvku na bydlení, nehraje roli to, jestli jste student, důchodce, zaměstnanec, nezaměstnaná, žena na mateřské nebo rodičovské, apod. Podstatné je pouze splnění příslušných podmínek.

  O příspěvek na bydlení si může požádat majitel bytu/domu, tento kdo má v daném bytě uzavřenu platnou nájemní smlouvu, nebo nově, od začátku roku 2022, je nárok i při bydlení v podnájmu (pokud se jedná o podnájem celého bytu).

  Mezi podmínky pro nárok na příspěvek na bydlení patří to, že skutečné (zaplacené) náklady na bydlení, jsou vyšší než 30% (v Praze 35%) průměrného čistého příjmu rodiny/osob ve společné domácnosti.

  Druhou podmínkou je pak to, je těchto 30% (v Praze 35%) příjmu, není vyšších než normativní náklady na bydlení, pro danou formu bydlení (nájem x osobní vlastnictví), velikost města a počet osob v bytě.

  Normativní náklady na bydlení se v roce 2022, mimořádné zvýšily. Záleží mimo jiné na tom, v jakém městě bydlíte – viz aktuální tabulky normativních nákladů na bydlení v roce 2022.

  U příspěvku na bydlení, se musíte obrátit na Úřad práce (žádost podává ten, na koho je uzavřena nájemní smlouva).

  Dokládá se výše příjmu za předchozí kalendářní čtvrtletí. Tj. při podání žádosti v lednu 2022, se dokládá příjmu za říjen – prosinec 2021.

  A dále se dokládají skutečně zaplacení náklady na bydlení za stejné období (nájemné, platby za elektřinu, plyn, vodu, apod.).

  To, zda budete mít nárok na příspěvek na bydlení, závisí na tom, jaké jsou vaše průměrné čisté měsíční příjmy (průměr za všechny osoby, které v bytě bydlí), kolik jsou skutečné náklady na bydlení, kolik osob v bytě bydlení, jaká je forma bydlení a v jakém městě bydlíte.

  Pro orientační výpočet, zda byste mohli mít nárok na příspěvek na bydlení, a kolik byste mohli dostat v roce 2022, můžete použít tuto kalkulačku: Kalkulačka: Výpočet zvýšeného příspěvku na bydlení 2022.

  Další užitečné informace je možné najít i přímo na webu Ministerstva práce a sociálních věcí viz zde.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď