Pracovní neschopnost ve výpovědní době a peněžitá pomoc v mateřství

Otázka

Dobrý den, ráda bych se zeptala na otázku pracovní neschopnosti ve výpovědní době a následné peněžité pomoci v mateřství.

Během své výpovědní doby (výpověď daná zaměstnancem) jsem zjistila, že jsem v jiném stavu, a tento stav byl lékařem určen za rizikový a doporučuje mi pracovní neschopnost.

Zajímalo by mě, zda mi vznikne po porodu nárok na peněžitou pomoc v mateřství (PPM) v případě, že na pracovní neschopnost nastoupím ještě před uplynutím výpovědní doby?

Popřípadě, zda bych měla nárok na PPM i při uschopnění a zapsání se na úřadu práce? Jaké mi navrhujete řešení v této prekérní situaci.

Předem děkuji za odpověď.

Vyřešeno
, Kateřina Č. 2 roky 1 Odpověď 359 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Pokud nastoupíte do pracovní neschopnosti ještě před koncem výpovědní doby, nebo případně maximálně do 7 kalendářních dní, od ukončení zaměstnání, tak máte následně nárok na nemocenské dávky.

  Z finančního hlediska, je pro vás asi výhodnější, aby pracovní neschopnost začala nejpozději 14 dní, před koncem zaměstnání.

  Během prvních 14 dní na neschopence, dostáváte náhradu mzdy za nemoc od zaměstnavatele (60% z redukovaného hrubého hodinového výdělku). Tuto náhradu mzdy, vám ale zaměstnavatel platí jen v době, kdy jste jeho zaměstnancem.

  Pokud by pracovní neschopnost začala až těsně před ukončením zaměstnání, nebo až následně po skončení zaměstnání (v ochranné době 7 dní), pak byste prvních 14 dní nemusela dostávat nemocenskou.

  Na nemocenské dávky od 15 dne, pak máte nárok i po skončení zaměstnání (při zahájení neschopenky do 7 dní).

  Pracovní neschopnost po skončení zaměstnání, nemá žádný vliv na případný nárok na PPM (peněžitou pomoc v mateřství). Z pohledu nároku na PPM, je jedno, zda budete po skončení zaměstnání na neschopence (rizikové těhotenství), nebo zda budete vedená v evidenci Úřadu práce.

  Pro nárok na PPM je podstatné splnění podmínek, pro tuto dávku. V době začátku PPM (6 až 8 týdnů před porodem) musíte mít účast na nemocenském pojištění, alespoň 270 dní za poslední 2 roky.

  Do doby účasti na nemocenském pojištění, se vám počítá jen doba v zaměstnání. Ani neschopenka po skončení zaměstnání, ani evidence na Úřadu práce, se nepočítá.

  Další podmínkou je to, abyste při začátku PPM, byla zaměstnaná, nebo alespoň v ochranné době.

  Ochranná doba pro mateřskou, je až 180 dní. Pokud vaše poslední zaměstnání trvalo alespoň 180 dní, tak po skončení toho zaměstnání, máte ochranou dobu 180 dní (pokud by poslední zaměstnání bylo kratší, pak je kratší i tato ochranná doba).

  Pokud budete mít nástup na PPM, ještě během těchto 180 dní, pak budete mít nárok na PPM. Jestli před tím budete na neschopence nebo na Úřadu práce, zde nehraje žádnou roli.

  Jestli budete mít nárok na PPM, tedy záleží na tom, kolik dní do začátku mateřské, vám bude zbývat po skončení zaměstnání (o tom, nic nepíšete, takže bohužel více neporadím).

  Neschopenka nebo evidence na ÚP také nemá žádný vliv, na případný výpočet PPM. Je to tedy jedno.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď