OSVČ – musím platit zálohy, když marodím a jsem na neschopence?

Otázka

Dobrý den, podnikám jako OSVČ, a od minulého roku jsem přešel na paušální daň, takže neplatím přímo sociální a zdravotní, ale jen ten paušál. K tomu si platím nemocenské pojištění.

Minulý měsíc se mi stal úraz a jsem na neschopence. Zatím to vypadá, že budu v pracovní neschopnosti ještě minimálně 2 – 3 měsíce, možná i déle.

Během neschopenky pochopitelně nemohu pracovat, a tak by mě zajímalo, jestli i nadále musím platit zálohy na paušální daň?

Předem děkuji za radu

Vyřešeno
, , , Petr Ž. 2 roky 1 Odpověď 1571 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  1

  V běžném případě, kdy je podnikatel (OSVČ) v pracovní neschopnosti, a má po celý kalendářní měsíc nárok na nemocenské dávky (tj. OSVČ si platí nemocenské pojištění, a od 15 dne neschopenky má nárok na nemocenskou), tak nemusí platit zálohy na pojištění.

  Po dobu neschopenky (pokud vzniká nárok na nemocenskou za celý měsíc), nemusí být placeny zálohy na sociální (důchodové) pojištění. Týká se to jak neschopenky, tak i případné mateřské u těhotných podnikatelek.

  Obdobná je situace i u zdravotního pojištění. Tam je nutné doložit, že je OSVČ v pracovní neschopnosti po celý měsíc, a opět není potřeba platit zálohy.

  To ale neplatí pro OSVČ s paušálním režimem. Pro podnikatele v paušálním režimu platí jiné podmínky.

  Podnikatel (OSVČ), který si zvolil paušální režim (tj. neplatí samostatně sociální a zdravotní pojištění, ale pouze jednu platbu), není osvobozen od placení záloh, ani během pracovní neschopnosti.

  Paušální daň (která je v roce 2022 ve výši 5 994 Kč), je tak nutné zaplatit vždy, i když jste v dlouhodobé pracovní neschopnosti.

  V takovém případě – pokud nepodnikáte, nefakturujete a nemáte žádné příjmy – stojí případně za úvahu přerušení živnosti (podnikání).

  Přerušení podnikání je nutné nahlásit na Živnostenský úřad, Finanční úřad, na ČSSZ (resp. místní OSSZ) a na zdravotní pojišťovnu. Přerušení se nedá nahlásit zpětně.

  Po ukončení pracovní neschopnosti, je možné podnikání zase obnovit, a pokračovat dále v podnikání.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď