Nemocenská po skončení zaměstnání na dobu určitou

Otázka

Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu.

Do 31. 10. 2022 mám pracovní smlouvu na dobu určitou, kterou se mnou zaměstnavatel prodlouží, pokud budu práce schopná.

Vzhledem k mému zdravotnímu stavu se ale může stát, že budu případně v pracovní neschopnosti.

Jak se prosím v tomto případě vyplácí nemocenská?

Děkuji za odpověď

Vyřešeno
, , V. Š. 1 rokem 1 Odpověď 797 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Zaměstnanci mají nárok na nemocenskou (nemocenské dávky), pokud je pracovní neschopnost zahájena během pracovního poměru, nebo nejpozději do 7 pracovních dní, od skončení pracovního poměru (výjimkou jsou některé případy práce na DPP nebo DPČ, u kterých nevzniká účast na nemocenském pojištění).

  Pro nárok na nemocenské dávky, je podstatný stav při zahájení neschopenky. To, jestli je následně ukončen pracovní poměr během neschopenky, už nehraje žádnou roli.

  Prvních 14 dní během neschopenky, dostáváte nemocenskou od zaměstnavatele (náhrada mzdy za nemoc). Zaměstnavatel ale platí nemocenskou, jen v době, kdy jste jeho zaměstnancem.

  Pokud by vám měl pracovní poměr skončit k 31. 10. 2022, a vy jste například 25. 10. 2022, zahájila neschopenku, pak vám zaměstnavatel bude platit nemocenskou, jen v období od 25. 10. do 31. 10. 2022. Následně byste pak několik dní nic nedostávala.

  Od 15 dne neschopenky, je pak nárok na nemocenské dávky. Na ty je nárok, i po skončení zaměstnání (podstatné je to, že při začátku neschopenky jste zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění), nebo v ochranné době 7 dní od skončení zaměstnání).

  Na nemocenské dávky, je nárok až po dobu 380 dní od začátku neschopenky (s možností dalšího prodloužení, až o 350 dní).

  Po dobu pracovní neschopnosti, po skončeném zaměstnání, za vás platí zdravotní pojištění stát (je případně nutné informovat zdravotní pojišťovnu). Doba neschopenky (s nárokem na nemocenské dávky), po skončeném zaměstnání, se vám započítává i pro nárok na důchod.

  Po ukončení neschopenky, můžete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, podle standardních podmínek.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď