Nárok na mateřskou v novém zaměstnání ve zkušební době

Otázka

Dobrý den, jsem aktuálně na rodičovské dovolené. V květnu se mnou zaměstnavatel ukončil smlouvu pro nadbytečnost. Smlouvu jsme ukončili dohodou.

Nyní jsem si našla, nové zaměstnání s nástupem od září. Nicméně jsem zjistila, že jsem těhotná.

Můj dotaz zní: Pokud by mě nový zaměstnavatel vyhodil ve zkušební době z důvodu těhotenství, mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství, i když s předchozím zaměstnavatelem jsme ukončili smlouvu dohodou?

Děkuji

Vyřešeno
, Monika 1 rokem 1 Odpověď 603 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Mgr. Hana Nejedlá
  0

  Ukončení předchozího zaměstnání (zda to bylo dohodou/výpovědí, nebo z jakého důvodu), nehraje u nároku na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), žádnou roli.

  Zde jen poznámka: během rodičovské, vám zaměstnavatel nemůže dát běžnou výpověď, ani pro nadbytečnost. Pokud byste nepřistoupila na dohodu, pak by vás zaměstnavatel až do skončení rodičovské nemohl propustit. A vzhledem k těhotenství, by vás nemohl propustit ani po skončení rodičovské …

  Pokud od září nastoupíte do nového zaměstnání, kde budete ve zkušební době, tak s vámi nový zaměstnavatel nesmí ukončit pracovní poměr, jenom z důvodu těhotenství.
  Během zkušební doby, sice máte vy i zaměstnavatel možnost, okamžitě zrušit pracovní poměr. Stále zde ale platí to, že pro těhotné ženy existuje určitá ochrana.

  Pokud by s vámi zaměstnavatel chtěl ukončit pracovní poměr během zkušební doby, pouze z důvodu vašeho těhotenství (a bylo by to možné i doložit u soudu), pak by se dalo podobné zrušení pracovního poměru úspěšně napadnout u soudu.

  Během zkušební doby, si ale zaměstnavatel zpravidla může velmi snadno najít i nějaký jiný, snadno obhajitelný důvod (např. nízká výkonnost, apod.), proč s vámi ukončuje pracovní poměr během zkušební doby. Takže v zásadě ano, i když budete těhotná, pracovní poměr vám může být zrušen před skončením zkušební doby.

  Co se týká případného nároku na mateřskou u dalšího dítěte, tak bude záležet na splnění příslušných podmínek.

  Pro nárok na PPM, musí být splněna minimální doba účasti na nemocenském pojištění, alespoň 270 dní za poslední dva roky. To byste měla bez problému splňovat, i kdyby vám nové zaměstnání skončilo ještě ve zkušební době (započítává se vám i doba předchozího zaměstnání, kde jste byla na rodičovské dovolené).

  Další podmínkou je to, že v době začátku PPM (6 – 8 týdnů před porodem), musíte být účastníkem nemocenského pojištění (tj. například zaměstnaná). Nebo musíte být alespoň v ochranné době.

  Ochranná doba, může být až 180 dní po skončení zaměstnání, ve kterém jste již byla těhotná. Pokud byste byla těhotná, již při ukončení předchozího zaměstnání v květnu, pak byste nyní byla v ochranné době 180 dní.

  Pokud těhotenství začalo až po skončení původního zaměstnání (které jste ukončila v květnu), pak nyní v ochranné době nejste.

  Ochranná doba, by ale mohla vzniknout při ukončení zaměstnání ve zkušební době. Pak by se ale nejednalo o 180 dní, ale ochranná doba by byla kratší. Pokud byste v zaměstnání pracovala například jenom 30 dní, pak by ochranná doba byla také jenom 30 dní.

  Případný nárok na mateřskou tedy záleží na tom, jestli budete před porodem zaměstnaná. A případně, jak dlouho před termínem porodu, by vám skončilo zaměstnání.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď