Budu mít nárok na porodné v roce 2022? Jak se to počítá?

Otázka

Dobrý den, chtěla jsem se informovat.

V dubnu 2022, by se mi mělo narodit první dítě, a chtěla bych si požádat o porodné. Chtěla bych si potvrdit, že budu mít nárok na tuhle sociální dávku, a jak se to bude počítat?

Je to tak, že se bude započítávat příjem za leden, únor a březen 2022? V lednu a část března bych měla být ještě na nemocenské (jsem už od října 2021 na neschopence, kvůli rizikovému těhotenství). Od poloviny března 2022, bych pak už měla mít nárok na mateřskou.

Přítel je momentálně nezaměstnaný, a je vedený na Úřadu práce. Protože ale nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti, tak si může přivydělávat na brigádách. Má ale dost nepravidelný příjem.

Dočetla jsem se, že na porodné budeme mít nárok, pokud bude průměrná výše příjmu do 23 544 Kč.

Když jsem si to zkoušela počítat, tak v lednu 2022 mi to vychází, že bychom měli mít příjem nad tuto částku. Příjmy za únor a březen zatím přesně nevím (znám jen svoji nemocenskou a mateřskou, kolik přesně bude mít přítel, se teprve uvidí), ale řekněme, že tam by to bylo maximálně do této částky.

Nevím ale, jestli ten příjem musí být splněn každý měsíc v období leden až březen 2022, nebo jestli je to průměr za celé 3 měsíce?

in progress
, Pavla V. 2 roky 1 Odpověď 526 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Sociální dávka porodné, je jednorázově vyplácená sociální dávka. Nárok je při narození prvního dítěte (13 000 Kč) nebo druhého dítěte (10 000 Kč). Pokud by se vám napoprvé narodila dvojčata, pak je to 23 000 Kč.

  Nárok na porodné má žena, která porodila své první nebo druhé dítě, a pokud průměrná výše čistého měsíčního příjmu v rodině, nepřekračuje 2,7 násobek životního minima.

  Životní minimum je na začátku roku 2022 (k 1. 1. 2022), ve výši 8 720 Kč (pro dvě dospělé osoby a jedno narozené dítě). Nárok na porodné je tedy do příjmu 23 544 Kč měsíčně.

  Pokud by se vám náhodou narodila dvojčata, pak je životní minimum vyšší – na dvě dospělé osoby, a dvě narozené děti, je životní minimum 10 690 Kč. Nárok na porodné u dvojčat, je tak do příjmu 28 863 Kč.

  U porodného se posuzují příjmy v rozhodném období – což je předchozí kalendářní čtvrtletí, před narozením dítěte. Pokud se vám dítě narodí během dubna 2022, pak to jsou opravdu měsíce leden až březen 2022.

  Průměrná výše měsíčního příjmu, se spočítá tak, že se vezmou všechny příjmy, a ty se vydělí počtem měsíců (3). Nemusíte tedy podmínku maximálního příjmu splňovat jednotlivě, v každém měsíci, ale podstatný je průměr za celkové období 3 měsíců.

  Počítají se všechny „čisté“ příjmy (to co skutečně dostanete). Může to být například zmíněná nemocenská (nemocenské dávky), mateřská (peněžitá pomoc v mateřství), nebo i příjmy z nějaké brigády.

  Výše uvedené částky životního minima, platí na začátku roku 2022. Je ale možné, že se životní minimum, bude během roku 2022 zvyšovat. Pokud by se například životní minimum zvýšilo o 1000 Kč (pro dospělého i pro dítě), pak by se hranice příjmu pro nárok na porodné zvýšila o 8 100 Kč (3 * 1000 Kč * 2,7).

  Na konci roku 2021, prohlásil nový ministr práce a sociálních věcí, že jednou z věcí, kterou se nová vláda bude zabývat, bude mimo jiné i možnost zvýšení (valorizace), částek životního a existenčního minima. Je to hlavně z důvodu aktuální vysoké inflace, a také v souvislosti se zvyšováním cen elektřiny a plynu.

Přidejte odpověď

Zvolte si svůj obrázek:
Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar Custom avatar