Budu mít nárok na mateřskou – nové zaměstnání

Otázka

Dobrý den, od 1. 12. 2021 jsem na ÚP. Od ledna se účastním pohovorů o více kolech. Nyní jsem zjistila, že jsem těhotná a byl mi potvrzen 6tt.

Zajímá mne, zda budu mít nárok na mateřskou, pokud budu od 1. 2. nebo od 15. 2. zaměstnána. Termín porodu určen 14. 9. 2022.

Je u mne rozhodující doba určitá nebo neurčitá? Podmínku 270 dní splňuji.

Děkuji za odpověď.

Vyřešeno
, Zita 2 roky 1 Odpověď 746 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Mgr. Hana Nejedlá
  0

  Podmínkou nároku na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), je účast na nemocenském pojištění, alespoň 270 dní za poslední 2 roky. A dále to, abyste při začátku PPM, byla zaměstnaná (účastník nemocenského pojištění) nebo alespoň v ochranné době.

  Podmínka 270 dní a být účastníkem nemocenského pojištění, musí být splněna v době zahájení PPM. A to v době 6 až 8 týdnů před porodem, tj. u vás v druhé polovině července/začátek srpna 2022.

  V této době, byste tedy měla být zaměstnaná, nebo alespoň v ochranné době. Ochranná doba, je až 180 dní, po skončení zaměstnání, ve kterém jste těhotná.

  Pokud byste nyní nastoupila do zaměstnání, pracovala zde například 2 měsíce a následně byl pracovní poměr ukončen ještě ve zkušební době, pak je následně ochranná doba také jen dva měsíce (např. 60 dní).

  Nevím, zda jste byla těhotná již při ukončení předchozího zaměstnání, a jestli vám tedy neplyne ochranná doba i na základě předchozího zaměstnání. Pak by to mohlo být jinak.

  To, jestli budete mít pracovní poměr na dobu určitou nebo neurčitou, nehraje pro nárok na PPM žádnou roli. Podstatné je to, aby se jednalo o zaměstnání, kde vám bude vznikat účast na nemocenském pojištění (nevzniká například u práce na DPP, při příjmu do 10 000 Kč, nebo u zaměstnání malého rozsahu).

  Pracovní poměr na dobu neurčitou, je ale určitě výhodnější. Pokud následně budete na mateřské nebo rodičovské dovolené, tak vám zaměstnavatel při pracovním poměru na dobu neurčitou, nemůže dát výpověď (kromě několika málo výjimek).

  Pracovní poměr na dobu určitou, končí po uplynutí dohodnuté doby, bez ohledu na to, že tou dobou budete třeba na mateřské. Tj. pak byste sice mohla mít nárok na peněžitou pomoc v mateřství i rodičovský příspěvek, ale fakticky byste byla nezaměstnaná.

  Mezi výhody pracovního poměru na dobu neurčitou, a i toho, že byste pak během mateřské/rodičovské dovolené byla zaměstnaná, patří mimo jiné to, že vám za dobu mateřské dovolené vzniká nárok na řádnou dovolenou (a částečně i za dobu na rodičovské).

  Po skončení rodičovské dovolené, se také máte kam vrátit. Pokud by vám po rodičovské chtěl dát zaměstnavatel výpověď, tak máte nárok na odstupné.

  Pokud byste plánovala další dítě, pak je také výhodnější pracovní poměr na dobu neurčitou – i během rodičovské máte stále nárok na další mateřskou (PPM) na další dítě.

  Pokud byste měla pracovní poměr na dobu určitou, a během následné rodičovské tedy byla nezaměstnaná, pak u dalšího dítěte nemusíte mít nárok na PPM (musela byste nejprve nastoupit do nějakého zaměstnání)

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď