Zkrácení doby oddlužení na 3 roky

Otázka

Dobrý den, neví někdo, jak to vypadá s novým IZ?

Pokud je nyní v návrhu, který nebyl schválen PS účinnost od 1. 7. 2021 a bude schválen až novou vládou, účinnost zůstane?

Tedy pokud si nyní zažádám o insolvenci, mohu případně počítat s tím, že doba oddlužení bude 3letá?

Je schopen mi toto někdo zodpovědět?

Děkuji

Vyřešeno
Romana 2 roky 1 Odpověď 620 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Mgr. Jan Beneš
  0

  Novela zákona 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), zatím nebyla v Poslanecké sněmovně projednána.

  Vzhledem k tomu, že už za cca 2 měsíce jsou volby, tak je poměrně nepravděpodobné, že by jej sněmovna ještě stihla projednat (aktuální stav projednávání je zde). Parlament by jej musel jedině projednávat ve zrychleném režimu, aby ještě byla vůbec nějaká šance, že by se to mohlo stihnout.

  Pokud návrh novely zákona nebude projednán a schválen do voleb, tak tzv. „spadne pod stůl“. To znamená, že aby se jím nový parlament, který vzejde z voleb, začal zabývat, bude muset návrh opět někdo předložit (vláda, nějaký poslanec apod.). A je otázka zda, a případně kdy (a v jaké podobě) to někdo udělá.

  Ať už by byl nějakou náhodou zákon schválen ještě do voleb, nebo pokud by jej schvaloval nový parlament, tak lze očekávat, že s vysokou pravděpodobností by tento zákon neměl zpětnou účinnost.

  Účinnost zákona by byla stanovena na nové datum – například 1. 1. 2022 nebo 1. 7. 2022.

  Schvalování zákonů se zpětnou platností, je spíše výjimkou – zpravidla se tím řeší nějaká nestandardní situace (jako například některé situace okolo epidemie COVID).

  Pokud si o oddlužení požádáte ještě před nabytím účinnosti příslušné novely (a zde je nutné zdůraznit, že aktuálně se jí Parlament nezabývá, takže je hodně nejisté jestli, v jaké podobě a kdy případně bude schválena), tak se na vás budou vztahovat podmínky, podle aktuálně platného zákona.

  Tj. v základu oddlužení na 5 roků, na 3 roky jen pro důchodce/lidi s dluhy z doby před 18 rokem, nebo na 3 roky při splacení alespoň 60%.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď