Zahájení mateřské dovolené a nárok na čerpání běžné dovolené

Otázka

Dobrý den,

na začátku července mi skončila rodičovská dovolená se synem. Následně jsem nastoupila na neschopenku v rámci těhotenství.

Na mateřskou mohu nastoupit 6-8 týdnů před termínem – to vychází na začátek nebo půlku října.

Pokud bych nastoupila na začátku října, měla bych „odpracováno“ v roce 2021 12 týdnů – znamenalo by to nárok na dovolenou za rok 2021 a pak bych měla nárok i za rok 2022, kdy mateřské opět bude více než 12 týdnů?

Nebo budu mít nárok na dovolenou pouze za rok 2022? Jde mi o to, zda má nějaký význam nastoupit na mateřskou již 8 týdnů před termínem.

Doplňující dotaz – když požádám o čerpání ihned po skončení mateřské, tak tím asi nic nepokazím, že?

Předem děkuji za odpověď

Vyřešeno
, Jana 2 roky 1 Odpověď 291 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Nárok na dovolenou, vám vzniká, pokud máte „odpracovány“ alespoň 4 týdny (4 násobky týdenní pracovní doby), v daném kalendářním roce. Po 4 týdnech, máte nárok 4/52 z celkové výměry dovolené.

  Mateřská dovolená, se pro nárok na dovolenou, posuzuje jako „výkon práce“, tj. stejně, jako byste v zaměstnání čerpala běžnou dovolenou, nebo normálně pracovala.

  Pokud v daném kalendářním roce, odpracujete alespoň 12 týdnů, pak se vám pro nárok na dovolenou, může započítat až 20 týdnů, z doby na nemocenské nebo rodičovské.

  Tj. pokud byste do konce roku byla 12 týdnů na mateřské dovolené, nebo na řádné dovolené nebo týdnů skutečně pracovala, pak máte nárok minimálně na 32/52 z celkové výměry dovolené.

  V roce 2022 by to pak bylo obdobné. Pokud byste v tomto roce, byla alespoň 12 týdnů na mateřské, nebo řádné dovolené, nebo skutečně pracovala, pak se vám pro nárok na dovolenou započítá i dalších 20 týdnů, z rodičovské dovolené.

  O čerpání řádné dovolené, bezprostředně po mateřské, nemusíte žádat.

  Na rozdíl od běžné žádosti o dovolenou, o které rozhoduje zaměstnavatel, vám stačí čerpání dovolené po mateřské, pouze oznámit (zde vám ji zaměstnavatel nemůže zamítnout/přesunout na jiný termín).

  Tj. zaměstnavateli/mzdové účetní pouze oznamte, že ihned po skončení mateřské, chcete vyčerpat zbylou dovolenou z roku 2021, a případně i tu, na kterou vám vznikne nárok ve 2022, a teprve poté zahájíte rodičovskou dovolenou.

  Pokud byste řádnou dovolenou nečerpala ihned po mateřské, tak o ni nepřijdete, nikam se „neztratí“.

  Mohla byste si ji pak vybrat po skončení rodičovské, nebo by vám ji musel zaměstnavatel proplatit při ukončení pracovního poměru, pokud by k tomu došlo během/po rodičovské.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď