Výpověď ze zaměstnání ve zkušební době

Otázka

Dobrý den, prosím o radu.

Byla jsem ve tří měsíční zkušební a 22.1.2021 jsem dostala výpověď. Na Úřad práce jsem se ale nehlásila.

Mám rozjednané nové zaměstnání v jiné firmě. Zatím ale nemám smlouvu, byla jsem jen na pohovoru a čekám, jak to dopadne.

Mám se jít zatím přihlásit na Úřad práce? Musím si zpětně doplatit sociální a zdravotní pojištění? Budu mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, i když jsem se na ÚP nehlásila hned po skončení zaměstnání?

Bojím se, aby mi z toho nehrozily nějaké problémy nebo tak něco.
Děkuji vám za radu.

Vyřešeno
, Veronika K. 3 roky 1 Odpověď 569 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Roman Liška
  0

  Po ukončení zaměstnání, rozhodně nemáte povinnost, hlásit se na Úřadu práce. Je to vaše právo, nikoliv povinnost. Takže i když na Úřad práce půjdete až nyní, s odstupem cca 2 týdny, tak vám rozhodně nehrozí nějaké „nepříjemnosti“ nebo nějaká „sankce“.

  Pokud půjdete na Úřad práce nyní, tak vás zařadí do evidence uchazečů o zaměstnání, až od tohoto data. Pokud byste tam šla do 3 pracovních dní, tak by vám doba nezaměstnanosti plynule navazovala na ukončené zaměstnání. Takto to bude až od aktuálního data, ale to by nemuselo ničemu vadit.

  Nárok na podporu v nezaměstnanosti můžete mít i tak – pokud splňujete příslušné podmínky. Tou hlavní je účast na důchodovém pojištění, v rozsahu alespoň 12 měsíců za poslední dva roky.

  Pokud jste tedy před tímto posledním zaměstnáním (ukončeným ve zkušební době), pracovala i někde jinde, tak byste na podporu mohla mít nárok.

  Do doby účasti na důchodovém pojištění (12 měsíců za poslední dva roky), se vám započítává doba v zaměstnání (kde za vás zaměstnavatel platí sociální pojištění, tedy v některých případech i práce na DPČ nebo DPP). Nebo případně doba podnikání (kdy si sociální pojištění platíte sama).

  Nebo se může započítat i náhradní doba zaměstnání – například rodičovská (doba péče o dítě do 4 roků), nemocenská (po skončení zaměstnání), dobrovolnická činnosti a některé další činnosti.

  Sociální a zdravotní pojištění doplácet nemusíte.

  Povinnost zaplatit si sama zdravotní pojištění, by vám vznikla až ve chvíli, kdy byste po celý kalendářní měsíc, nebyla zaměstnaná a nebyla ani pojištěncem, za kterého platí zdravotní pojištění stát. Pokud půjdete na Úřad práce ještě v únoru, tak si zdravotní pojištění doplácet nemusíte.

  Sociální pojištění pak funguje trochu jinak – tam není povinnost platit si ho sama, jako je to u zdravotního pojištění. Je sice možnost platit si dobrovolné důchodové pojištění, ale pokud nemáte jen krátce před důchodem, tak to zpravidla nemá smysl (nevyplatilo by se vám to).

  Tj. nyní si určitě můžete zajít na Úřad práce, bez obav z nějakých sankcí/problémů. Pokud splňujete příslušné podmínky, měla byste mít nárok i na podporu v nezaměstnanosti.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď