Výpověď dohodou v zaměstnání během nemocenské

Otázka

Dobrý den, potřebovala bych radu.

Jsem na nemocenské a chci dát výpověď ze zaměstnání dohodou. Zároveň chci na nemocenské i nadále zůstat.

Otázka spočívá v tom, zda-li musím jít na ÚP nebo si platit zdravotní pojištění, které se hradí ze zákona.

Předem děkuji za odpověď.

Vyřešeno
, , Miroslava P. 2 roky 1 Odpověď 1685 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  0

  Pracovní poměr, může být ukončen výpovědí (ze strany zaměstnance nebo zaměstnavatele) nebo dohodou. Výpověď dohodou je nesmysl. Buď je to výpověď, nebo dohoda.

  Vy, jako zaměstnanec, můžete pracovní poměr ukončit i během pracovní neschopnosti. Váš zaměstnavatel vám ale naopak během pracovní neschopnosti, nemůže dát výpověď (tuto ochranu stanovuje zákoník práce, během neschopenky je možná výpověď od zaměstnavatele, jen ve specifických případech).

  Pokud váš zaměstnavatel bude souhlasit s dohodou, pak je možné zaměstnání ukončit klidně „ihned“ (k datu, na kterém se dohodnete).

  Pokud váš zaměstnavatel nebude souhlasit s dohodou, pak může dát výpověď, u které je standardní výpovědní doba 2 měsíce.

  Výpovědní doba začíná běžet od začátku následujícího měsíce. Pokud byste dala výpověď ještě před koncem prosince 2021, pak je výpovědní doba do konce února 2022. Pokud by byla výpověď dána až v lednu 2022, pak je výpovědní doba až do konce března 2022.

  Ukončení pracovního poměru, nemá na probíhající neschopenku, žádný bezprostřední dopad. O ukončení pracovní neschopnosti, rozhoduje váš ošetřující lékař, na základě vašeho zdravotního stavu.

  I po ukončení zaměstnání (výpovědí nebo dohodou), máte dále nárok na nemocenské dávky. Na ty je nárok případně až po dobu 380 kalendářních dní, od začátku neschopenky. Zde se pro vás nic nemění.

  Během pracovní neschopnosti, nemusíte chodit na Úřad práce. Na Úřadu práce, by vás během neschopenky ani nemohli zařadit do evidence uchazečů o zaměstnání. Na ÚP byste šla až po skončení neschopenky.

  Po dobu pracovní neschopnosti, po skončeném zaměstnání (kdy máte nárok na nemocenské dávky), spadáte do kategorie osob, za které platí zdravotní pojištění stát.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď