Výpověď dohodou během pracovní neschopnosti

Otázka

Mohu dát výpověď dohodou i v pracovní neschopnosti? Jsem momentálně na neschopence, v práci jsou ale příšerné podmínky, a já se tam už rozhodně nechci vracet.

Bylo by pro mě ideální, abych ještě během neschopenky dal výpověď, a začal si hledat novou práci.

Jenom nevím, jak je to s výpovědí během pracovní neschopnosti? Prý nejde dát výpověď, když je člověk na neschopence?

A ještě, pokud bych dal okamžitou výpověď dohodou, jak to bude s neschopenkou? Ta tím automaticky skončí?

Děkuji za radu

Vyřešeno
, Robert T. 2 roky 1 Odpověď 1038 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Ing. Dana Černá
  0

  Nic jako výpověď dohodou neexistuje. Pracovní poměr, můžete ukončit buď výpovědí, nebo dohodou.

  Pokud jste nyní v pracovní neschopnosti, tak zákoník práce stanovuje omezení pouze pro vašeho zaměstnavatele.

  Pracovní neschopnost, spadá mezi tzv. „ochranné“ doby (podobně jako třeba mateřská nebo rodičovská, apod.), kdy vám zaměstnavatel nesmí dát výpověď (kromě několika velmi specifických případů, jako například, že by docházelo k rušení zaměstnavatele).

  Vás, jako zaměstnance, ale zákoník práce nijak neomezuje. I během neschopenky můžete dát výpověď, nebo se se zaměstnavatelem dohodnout na ukončení pracovního poměru dohodou.

  Pokud byste se rozhodl pro výpověď, pak platí standardní podmínky pro výpověď. Tj. je nutné ji podat písemně (ústní výpověď je neplatná), a je zde výpovědní lhůta. Ta je dva měsíce, a začíná běžet až od prvního dne, následujícího kalendářního měsíce.

  Nebo se se zaměstnavatelem můžete domluvit na ukončení pracovního poměru dohodou. V tom zákoník práce, vašeho zaměstnavatele nijak neomezuje. I během pracovní neschopnosti, můžete uzavřít dohodu o ukončení pracovního poměru. S dohodou ovšem zaměstnavatel nemusí souhlasit.

  Pokud byste se dohodli na ukončení pracovního poměru dohodou, ještě v průběhu vaší pracovní neschopnosti, tak se tím pro vás nic nemění.

  Neschopenka by pokračovala dále (tu ukončuje až váš lékař). A i nadále byste měl nárok na nemocenské dávky, protože vaše pracovní neschopnost, byla zahájena ještě během vašeho zaměstnání.

  Jedinou výjimkou by byla situace, kdybyste ukončoval pracovní poměr ještě během prvních 14 dní pracovní neschopnosti.

  Prvních 14 dní, vám „nemocenskou“ (náhradu mzdy za nemoc) platí zaměstnavatel. A ten nemá povinnost vám dál platit, po skončení pracovního poměru.

  Máte ale určitě nárok na nemocenské dávky (od státu), které dostáváte od 15 dne. Na ty je nárok i po skončení pracovního poměru.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď