Co dělat po skončení rodičovské? , Kolik je nemocenská po skončení rodičovské? , Kolik je podpora po rodičovské? , Kolik je podpora v nezaměstnanosti po rodičovské? , Mám nárok na podporu po skončení rodičovské? , Můžu dostat výpověď během nemocenské? , Nárok na neplacené volno po rodičovské , Návrat do zaměstnání po rodičovské , Nezaměstnaná po skončení rodičovské , Vážné důvody pro ukončení zaměstnání , Výpověď ze zaměstnání během neschopenky
Ukončení pracovního poměru po rodičovské + výše podpory?
Otázka
Dobrý den, mám dotaz:
Mám malé dítě, dcera je narozena září 2019 (v současné době má 2 roky a měsíc). Měla jsem dohodnuto se zaměstnavatelem čerpání RD na dva roky.
Dcera měla nastoupit do jeslového popř. školkového pobytu, vzhledem k tomu, že jeví známky autistických jevů, chodíme po vyšetřeních a také navštívíme psychologa.
Bohužel vzhledem k tomu, že mám stále zdravotní problémy, tak jsem po ukončení (RD), tedy 1. 10. 2021 nastoupila na nemocenskou, kterou ovšem nemám v plánu protahovat a ráda bych ukončila.
Bohužel se po ukončení neschopenky, se nebudu moct vrátit do práce, ke svému stávajícímu zaměstnavateli. A má otázka zní:
1. Mohu v době trvání nemocenské podat zaměstnavateli výpověď? (vzhledem k tomu, že očekávám problémy, nevím, zda bude vůbec ochoten mi přistoupit na výpověď dohodou)
2. Pokud bych podala výpověď pro vážné důvody (tj. Péče o dítě do 4 let věku,…) měla bych nárok na vyšší dávky podpory nezaměstnanosti nebo by se na výpověď vztahovalo 45%? Popř. by byla výše jiná?
Velmi děkuji za brzkou reakci, ráda bych věděla co nejdříve jak reagovat a na co mám a nemám nárok.
Hezký den
Vyřešeno
Pracovní právo, Výpověď ze zaměstnání
3 roky
1 Odpověď
468 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Jako zaměstnanec, můžete dát zaměstnavateli výpověď i během pracovní neschopnosti.
Omezení, které stanovuje zákoník práce, se týká pouze zaměstnavatele. Ten vám během vaší pracovní neschopnosti, nesmí dát výpověď (kromě specifických případů). Vy ale můžete dát výpověď i během neschopenky.
Pokud zaměstnavateli pošlete výpověď nyní (cca polovina října 2021), pak by vám ale pracovní poměr skončil až k 31. 12. 2021. U klasické výpovědi je výpovědní doba 2 měsíce, která začíná běžet až od prvního dne, následujícího kalendářního měsíce, po doručení výpovědi.
Pokud byste potřebovala zaměstnání ukončit dříve, pak je to možné jedině dohodou – tam ale záleží na tom, zda s tím bude zaměstnavatel souhlasit.
Co se týče výše podpory, tak ve výpovědi nebo případně i v dohodě o ukončení pracovního poměru, by měl být explicitně uveden „vážný důvod“, pro ukončení pracovního poměru. Vážné důvody, jsou vyjmenovány v paragrafu 5, odstavec c), zákon o zaměstnanosti (zákon číslo 435/2004 Sb.):
Pokud je výpovědi/dohodě, uveden vážný důvod (u vás zřejmě bod 1), pak se podpora v nezaměstnanosti nekrátí a vy máte nárok na 65% první dva měsíce, 50% další dva měsíce a 45% po zbytek doby.
Pokud by byl pracovní poměr ukončen bez vážného důvodu, pak je podpora opravdu jen 45%, po celou dobu.
U vás by tedy mělo stačit do výpovědi/dohody uvést konkrétní důvod, a měla byste mít nárok na plnou podporu v nezaměstnanosti.