Sčítání ochranných lhůt pro nárok na mateřskou

Otázka

Dobrý den,

jsem téměř ve 3. měsíci těhotenství a k 31. 1. 2021 mi končí pracovní poměr na dobu určitou, který trval 9 měsíců. Ihned poté bych měla začít pracovat na klasickou pracovní smlouvu pro jinou firmu.

Ráda bych věděla, jak je to s ochrannou lhůtou, zda se nějakým způsobem sčítá, pokud by mě třeba z nového zaměstnání brzy vyhodili.

Měla bych ji mít asi 180 dní, pokud se nemýlím. Nejsem si ale jista, zda bych třeba o tu původní dlouhou ochrannou lhůtu nepřišla, kdybych nastoupila jinam a tam vydržela jen krátce.

Nechci riskovat ztrátu nároku na PPM. Jinak 270 dní pojištění splňuji a na mateřskou budu nastupovat před tou max. ochrannou lhůtou 180 dní.

Děkuji moc za Vaši odpověď.

Vyřešeno
, , Darina B. 3 roky 1 Odpověď 253 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Při ukončení zaměstnání, ve kterém jste již těhotná, vzniká ochranná lhůta pro nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), která je až 180 dní. Pokud vaše poslední zaměstnání trvalo alespoň 180 kalendářních dní (což trvalo), pak je to 180 dní.

  Pokud následně nastoupíte do nového zaměstnání, kde byste pracovala třeba jen nějakou krátkou dobu, tak se ochranná doba „přeruší“. A po skončení zaměstnání by pokračovala dále.
  Resp. pokud ihned nastoupíte do nového zaměstnání, bezprostředně po skončení toho současného, tak z ochranné lhůty 180 dní nic nevyčerpáte.

  Pokud byste v novém zaměstnání pracovala například jen 14 dní, tak vám z tohoto zaměstnání poplyne ochranné doba 14 dní, která by se připočítala k původní ochranné době 180 dní. Vzhledem k tomu, že součet by byl více než 180, tak to bude stále jen 180 dní.

  Viz paragraf 15, zákon o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

  (2) Peněžitá pomoc v mateřství náleží též, jestliže po zániku pojištění došlo k nástupu na peněžitou pomoc v mateřství (§ 34 odst. 1) v ochranné lhůtě. Ochranná lhůta činí u žen, jejichž pojištění zaniklo v době těhotenství, 180 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně. Vznikne-li ženě v ochranné lhůtě uvedené ve větě druhé znovu pojištění, ochranná lhůta po dobu tohoto nového pojištění neběží a nevyčerpaná ochranná lhůta z dřívějšího pojištění se připočítává k ochranné lhůtě získané na základě tohoto nového pojištění, a to nejvýše do celkové výměry 180 kalendářních dnů. Nestanoví-li se ochranná lhůta podle věty druhé, činí ochranná lhůta 7 kalendářních dnů ode dne zániku pojištění; ustanovení odstavce 1 části věty druhé za středníkem platí zde obdobně.

  Tj. tím, že po skončení současného zaměstnání na dobu určitou, nastoupíte do nového zaměstnání, o ochranu pro nárok na PPM určitě nepřijdete.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď