Rodičovský příspěvek na druhé dítě – otec OSVČ

Otázka

Dobrý den, s přítelem máme 9 měsíčního syna a očekáváme další dítě.

Já jsem před těhotenstvím studovala, takže mateřskou jsem nedostala a nebudu ji asi mít ani u druhého dítěte.

Rodičovská dovolená se mi vypočítala z vyměřovacího základu přítele, protože byl zaměstnanec. Jenže až se druhé narodí, bude OSVČ.

Chtěla jsem se zeptat, jak to bude s výpočtem rodičovské, u druhého dítěte? Bude se to nějak počítat z jeho příjmů z podnikání? Nerada bych dostávala jen pár tisíc, z toho se žít nedá.

Děkuji za odpověď

Vyřešeno
, , Kristýna M. 2 roky 1 Odpověď 318 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

 1. Bc. Eva Koutná
  0

  Možnost volby výše rodičovského příspěvku, je navázána na to, zda je možné alespoň jednomu z rodičů stanovit vyměřovací základ pro peněžitou pomoc v mateřství.

  Není tedy podstatné to, zda je otec dítěte zaměstnancem nebo OSVČ. Podstatné je to, zda je účastníkem nemocenského pojištění (a je mu tudíž možné stanovit vyměřovací základ pro PPM).

  Pro OSVČ je placení nemocenského pojištění dobrovolné. Záleží tedy na tom, zda si váš přítel nemocenské platí nebo ne.

  Pokud by si ho neplatil, pak si můžete zvolit výši rodičovského v maximální výši do 10 000 Kč měsíčně (tj. na dobu minimálně 30 měsíců). Pokud by si váš přítel platil nemocenské, pak je případně možné mít i vyšší měsíční částku.

  Záleží na tom, v jaké výši si platí NP. Pokud by si platil jen minimální nemocenské pojištění (147 Kč měsíčně), pak to na vyšší rodičovský příspěvek nestačí.

  Možnost volby výše rodičovského příspěvku, je definována v zákonu o státní sociální podpoře (zákon číslo 117/1995 Sb.), v paragrafu 30, odstavec 3:

  (3) Rodič volí výši rodičovského příspěvku do částky

  a) nepřevyšující 10 000 Kč měsíčně,

  b) převyšující 10 000 Kč měsíčně, jestliže lze aspoň jednomu z rodičů v rodině stanovit k datu narození nejmladšího dítěte v rodině 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 10 000 Kč, s tím, že zvolená výše rodičovského příspěvku nesmí přesáhnout 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně; při stanovení výše rodičovského příspěvku se vychází z toho denního vyměřovacího základu rodiče, který je k žádosti o rodičovský příspěvek rodičem doložen; jsou-li doloženy denní vyměřovací základy obou rodičů, vychází se z toho, který je vyšší, nebo

  c) 1,5násobku částek uvedených v písmenu a) nebo b) v případě péče o vícerčata, nejvýše však do výše 1,5násobku 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu měsíčně.

  Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď