Prosím o pomoc s žádostí o porodné – co mám vyplnit

Otázka

Dobrý den, potřebovala bych radu.

Před 13-ti lety jsem porodila první dítě, které mi bylo soudem odebráno a posléze jsem ho dala z finančních a osobních důvodů k adopci.

Porodné jsem tedy nežádala. Nyní se mi narodil druhý syn, partner je jiný a já nevím, zda mám v žádosti o porodné uvést první, nebo druhé dítě??

Děkuji za odpověď

Vyřešeno
Hana Ř. 2 měsíci 1 Odpověď 40 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Ing. Roman Liška
    0

    Je to poměrně jednoduché. Vzhledem k tomu, že nyní se vám narodí již vaše druhé dítě, pak do žádosti uvedete, že žádáte o porodné na druhé dítě.

    To, že jste u předchozího dítěte o porodné nežádala, nebo že toto dítě bylo posléze předáno k adopci, nehraje roli.

    Zákon zde hovoří jasně:

    § 44 Podmínky nároku na porodné

    (1) Nárok na porodné má žena, která porodila své první nebo druhé živé dítě, nepřevyšuje-li rozhodný příjem v rodině součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,70.

    Nárok na porodné, tedy může vzniknout u prvního nebo druhého dítěte, které jste porodila. To, že bylo dítě následně dáno k adopci, nehraje roli. Stejně jako to, že jste o porodné u prvního dítěte nežádala.

    Nárok na tuto sociální dávku budete mít, pokud splníte i další podmínky. A to je především výše vašeho průměrného měsíčního příjmu.

    Posuzuje se výše příjmu, za předchozí kalendářní čtvrtletí. Pokud se vám dítě narodilo nyní, v lednu 2021, pak se posuzují příjmy za říjen až prosinec 2020. Pokud se vám druhé dítě narodilo ještě v prosinci 2020, pak se posuzují příjmy za červenec až září 2020.

    Pokud průměrná výše měsíčního příjmu (čistého), za vás a vašeho partnera nebude přesahovat 2,7 násobek životního minima, tj. částku 23 544 Kč, pak byste měla mít nárok na porodné (životní minimum za vás + partnera + dítě je 8 720 Kč).

    Porodné na druhé dítě je aktuálně ve výši 10 000 Kč.

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď