Přivýdělek na rodičovské dovolené vs. výše PPM u dalšího dítěte

Otázka

Dobrý den,

jsem na rodičovské dovolené a naskytla se mi možnost pracovat na poloviční úvazek u zaměstnavatele, u kterého mám i HPP.

Zajímá mě, z čeho se potom bude počítat PPM, pokud znovu otěhotním. Z HPP jako u prvního dítěte nebo z tohoto polovičního úvazku?

Děkuji za odpověď.

Vyřešeno
, Martina K. 3 měsíci 1 Odpověď 64 zobrazení 0

Odpověď ( 1 )

  1. Bc. Eva Koutná
    0

    Pokud budete během rodičovské dovolené pracovat v nějakém zaměstnání (v jiném pracovním poměru, na nějaké brigádě apod.), u kterého případně budou splněny podmínky pro nárok na mateřskou, pak by se vám teoreticky mohla mateřská (PPM) počítat i z obou zaměstnání.

    To by platilo ale pouze v případě, že byste v obou zaměstnáních, v době začátku druhé mateřské (PPM), splňovala příslušné podmínky. Tj. účast na nemocenském pojištění v minimální délce 270 dní za poslední dva roky atd.

    § 14

    (2) V případě souběhu pojištění se podmínky pro vznik nároku na dávku posuzují v každém pojištění samostatně. Je-li nárok na tutéž dávku, s výjimkou vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství, současně z více pojištění, náleží dávka ze všech pojištění jen jednou.

    Záleží tedy i na tom, jak dlouho byste pracovala na poloviční úvazek, zda by tato práce pokračovala i v době, kdy budete podruhé těhotná a kdy budete zahajovat druhou mateřskou.

    Také zde platí ustanovení paragrafu 19, zákona o nemocenském pojištění, zákon číslo 187/2006 Sb.:

    (3) U zaměstnankyně, které za trvání téhož zaměstnání vznikl nárok na další peněžitou pomoc v mateřství z tohoto zaměstnání v období do 4 let věku předchozího dítěte, se za denní vyměřovací základ považuje denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet předchozí peněžité pomoci v mateřství, pokud je vyšší než denní vyměřovací základ zjištěný pro výpočet další peněžité pomoci v mateřství; přitom se porovnávají denní vyměřovací základy před jejich úpravou podle § 21.

    Což znamená, že pokud by vám vznikal nárok na PPM u druhého dítěte, do 4 roků toho prvního, pak by se výpočet PPM mohl odvíjet od vašeho příjmu v zaměstnání, před narozením prvního dítěte.

    Takže mohou nastat teoreticky 3 situace:

    A, splníte podmínky pro PPM v HPP i ve vedlejším zaměstnání na zkrácený úvazek/nějaké brigádě a PPM by se vypočítala na základě příjmů z obou zaměstnání

    B, Budete splňovat podmínky pro PPM jen u HPP a PPM se bude počítat na základě příjmu z HPP po skončení rodičovské

    C, Budete splňovat podmínky pro PPM jen u HPP a PPM se bude počítat na základě příjmu z HPP, před narozením druhého dítěte (to, kdyby vycházela výhodněji, než varianta B, nebo pokud by varianta B nepřicházela v úvahu, protože byste druhou mateřskou začínala během rodičovské)

    Nejlepší odpověď

Přidejte odpověď