Budu mít nárok na mateřskou? , Formulář - žádost o mateřskou dovolenou , Jaké jsou podmínky pro nárok na mateřskou? , Kdo má nárok na mateřskou? , Kdy má otec dítěte nárok na dovolenou? , Manžel na mateřské (PPM) , Může si o mateřskou požádat otec dítěte? , Podmínky PPM pro OSVČ , Podmínky pro nárok na mateřskou u muže , Výpočet PPM v roce 2024
Převedení mateřské na otce dítěte?
Otázka
Dobrý den,
Před pár týdny se nám narodila dcera. Manželka podniká jako OSVČ, a na mateřskou nezískala nárok.
Rád bych se zeptal, jestli by se dalo požádat o převedení mateřské na mě? Já jsem zaměstnaný, ale momentálně jsem doma v pracovní neschopnosti, takže stejně nechodím do práce.
Mohl bych si tedy nechat napsat mateřskou na sebe? Co přesně by to znamenalo?
Děkuji za radu
Vyřešeno
Mateřská a rodičovská, Mateřská dovolená, Peněžitá pomoc v mateřství
4 roky
1 Odpověď
377 zobrazení
0
Odpověď ( 1 )
Peněžitou pomoc v mateřství může čerpat i muž (otec dítěte/manžel). Tomu na PPM může vzniknout nárok až od začátku 7 týdne po porodu. Podmínky pro nárok na „mateřskou“ (peněžitou pomoc v mateřství), jsou pro muže podobné, jako pro ženy.
Musíte být zaměstnaný (nebo v ochranné lhůtě 7 dní od skončení zaměstnání). V posledních 2 letech musíte mít účast na nemocenském pojištění v délce 270 kalendářních dní (například tím, že jste za poslední 2 roky byl alespoň tuto dobu zaměstnaný v zaměstnání, kde za vás zaměstnavatel odváděl nemocenské pojištění).
Viz zákon o nemocenském pojištění (zákon číslo 187/2006 Sb.), paragraf 32:
Nemůžete ale být na nemocenské a současně čerpat i mateřskou. Je možné jen jedno z toho – tj. pracovní neschopnost + nemocenské dávky, nebo mateřská dovolená + peněžitá pomoc v mateřství.
Můžete si tedy nechat ukončit neschopenku, a v zaměstnání si na místo neschopenky nahlásit mateřskou dovolenou. Tu vám zaměstnavatel musí poskytnout.
Současně byste si vyplnil příslušnou žádost o peněžitou pomoc v mateřství. Součástí tohoto formuláře je i dohoda o převzetí dítěte do péče, kterou uzavíráte s matkou. Tuto žádost byste následně předal svému zaměstnavateli (zřejmě mzdové účetní), která by tam doplnila potřebné údaje a předala na OSSZ.
Příslušný formulář je možné najít na webu ČSSZ zde.
Po dobu čerpání peněžité pomoci v mateřství, byste nemohl v zaměstnání pracovat (zde byste byl na mateřské dovolené).
Muž (otec dítěte/manžel) má nárok na mateřskou po dobu 22 týdnů. Podmínky pro výpočet mateřské pro muže, jsou obdobné, jako výpočet mateřské pro ženy. Viz například tato kalkulačka pro výpočet mateřské v roce 2021.
Po skončení mateřské, byste se vrátil buď do zaměstnání, nebo byste mohl dále pokračovat v péči o dítě na rodičovské dovolené.